Suomen yleisurheilutähti Senni Salminen jäi ilman tulosta Timanttiliigan Lausannen osakilpailussa ja hän ei saa osallistua Kalevan kisojen karsintaan. Salmisen valmentaja Matti Mononen kertoo MTV Urheilulle, että he olivat saaneet eri tietoa.
Salminen ja Kristiina Mäkelä suorittivat poikkeusjärjestelyin Kalevan kisojen karsinnan Lausannessa. Mäkelä selvitti karsintarajan, mutta Salminen jäi ilman tulosta. Salminen ja Mononen luulivat, että karsiminen viikonlopun Kalevan kisojen kilpailuun olisi vielä mahdollista kolmen raksin jälkeen.
– Siinähän tuli tämä ristiriita, kun meillä oli sellainen tieto, että jos tulee kolme yliastuttua, niin voi silti vielä mennä karsintaan. Emme lähteneet varmistelemaan, eikä kumpikaan miettinyt Kalevan kisojen karsintarajaa (12,50), kun ollaan Timanttiliigassa, Mononen toteaa.
– Ei todellakaan vedetty varman päälle ja mietitty, että tällä mennään Kalevan kisojen finaaliin. Siinä oli ilmeisesti väärinkäsitys tai tieto ei ollut kulkenut tuomarineuvostolta meille. Olisimme varmaan vetäneet pikkuisen merkkiä taaksepäin. Turha on jossitella, Mononen jatkaa.
SUL:n huippu-urheilun valmennuspäällikkö Tuomo Salonen kertoi oman näkemyksensä harmilliseen sattumukseen.
– Alustava tieto on ollut eri kuin lopullinen päätös. Viesti ei ole ymmärrykseni mukaan saavuttanut urheilijaa. Siinä on ollut matkan varrella usempi sattumus, joiden takia sisältö on muuttunut ja tieto ei ole saavuttanut urheilijaa oikeassa muodossaan. Sen takia Sennillä ei ollut tietoa, että karsintaan ei pääse, jos Lausannessa jää ilman tulosta, Salonen kertoo.
Salminen on Monosen mukaan sinut tapahtuneen kanssa.

