Kimi Räikkösen F1-mestaruutta muisteltiin jo sen vuosipäivänä Meksikon GP:n yhteydessä eikä paluu mestaruusjuhlien varsinaiselle tapahtumapaikalle Sao Pauloon juuri hetkauta vuoden 2007 maailmanmestaria sen enempää.
MAINOS
Brasilian F1-viikonloppu
C Morella!Perjantai: Harjoitukset klo 13.55 ja 17.55
Lauantai: Harjoitukset klo 14.55, aika-ajo klo 17.55
Sunnuntai: Brasilian GP klo 17.55, ennakkotunnelmat klo 17.00!Kaikki F1-ajojaksot suorana C More Maxilla ja C More -suoratoistopalvelussa!
Tilaa C More ja aloita katselu vaikka heti.
Räikkönen nousi ihmeen tavoin mestariksi oltuaan ennen kauden viimeistä osakilpailua MM-sarjan kolmosena. Sen jälkeen on tapahtunut paljon ala- ja ylämäki, joiden takia Brasilian GP:n juhlien muisteleminen ei juuri suomalaista kiinnosta.
– Se oli kauan aikaa sitten. Se oli hieno päivä, mutta siihen tilanteeseen päätymisessä kyse ei ollut pelkästään yhdestä päivästä, vaan koko vuodesta.
– Silloin oli joitain upeita hetkiä ja joitain ei niin kivoja hetkiä, mutta kaikki kääntyi lopulta ihan OK, Räikkönen tokaisi torstaina kansainvälisen lehdistön edessä ja sai lakonisella vastauksellaan toimittajat hymähtelemään.

