Toyotan Sébastien Ogier saa kiittää onneaan, että selvitti läpi Sardinian MM-rallin lauantaiaamun.
LUE MYÖS: Näin Sardinian MM-rallin lauantai on edennyt – MTV seuraa
LUE MYÖS: Tämä Thierry Neuvillen ulosajo puhalsi rallin MM-taistelun uuteen uskoon – tallikaverilta poikkeuksellinen reaktio
Perjantain jälkeen rallia 4,5 sekunnin erolla Hyundain Ott Tänakiin johtanut Ogier lähti lauantain ensimmäiselle lenkille muista poikkevalla, varsin riskialttiilla rengastaktiikalla. Kun kaikki muut ottivat mukaan kuusi rengasta, Ogierilla niitä oli yksi vähemmän.
Ja se ainoa vararengas hajosi kaiken lisäksi heti lauantain ensimmäisellä erikoiskokeella. Tämän jälkeen selvitettävänä oli kolme pätkää ja noin 70 ek-kilometriä – käytännössä ilman vararengasta.
– Yritimme korjata asiaa, mutta en ole sataprosenttisen varma, pystymmekö enää käyttämään sitä rengasta. Se on sääli, koska mitään ihmeellistä ei tapahtunut. Olin ajolinjalla, enkä tuntenut mitään. Vanne on vääntynyt hieman sisäänpäin, ja rengas vuotaa, Ogier kuvasi tapahtunutta päivän toisen ek:n maalissa.


