Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Sebastian Vettel otti Ferrarin murskatuloksen tyynesti vastaan: "Todellinen kuva auton kyvyistä"

2020 Pool
Julkaistu 29.08.2020 18:41
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Ferrari saattoi yön yli tekemällään työllä jopa hiukan parantaa suorituskykyään Belgian F1-kisan aika-ajoihin, uskoo sijalle 14 jätetty Sebastian Vettel.

LUE MYÖS: Kimi Räikkösellä oli tilaisuus sensaatiomaiseen Ferrari-nöyryytykseen: "Vähän liikaa kaikkia pieniä ongelmia"

MAINOS

Koko F1-kausi C Morella!

Belgian GP suorana 28.-30.8.
Su: Belgian GP klo 16.05, ennakkotunnelmat klo 15.00

Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa

Charles Leclerc oli 13:s ja Vettel 14:s aika-ajoissa, joissa Alfa Romeon Kimi Räikkönen oli pudottaa ensin mainitun leikistä jo ensimmäisen osion päätteeksi. Tappiota Mercedeksen Lewis Hamiltonin paalupaikka-ajalle tuli yli kaksi sekuntia.

Moottoritehojen romahduksen takia kärkitaisteluista pudonneen Ferrarin tiedettiin olevan vaikeuksissa Belgiaan tultaessa, mutta Vettelin mukaan perjantain harjoitukset näyttivät jopa vielä synkempää ennustetta aika-ajoon.

– No, tämä on todellinen kuva auton kyvyistä täällä, Vettel sanoi kaunistelematta.

– Yritimme tietysti kaikkemme, ja eilisillasta asti on yritetty tehdä paljon, jotta asiat olisivat paremmin. Taisimme löytääkin vähän (vauhtia), mutta ei tämä ole sitä, missä haluaisimme olla. Eikä tämä ole myöskään ensimmäinen aika-ajo ja kisa, jossa niin käy, Vettel jatkoi.

Leclerc: Ymmärrän fanien pettymyksen

Charles Leclercin oli jo hiukan pahoiteltava asiaa Ferrari-faneille. Span jälkeen edessä on kaikkiaan kolme Italian kisaa, joista Mugellon kisa on ikonisen tiimin historian 1000:s.

– Tälle on erittäin vaikeaa löytää selitystä. Tämä on iso askel taaksepäin muihin verrattuna, Leclerc tuskaili.

– Meidän täytyy löytää pääasiallinen ongelma ratkaistavaksemme. Tämä ei ollut hyvä päivä, mutta tällaista se on, ja meidän täytyy jatkaa kovaa työskentelyä.

– Kaikkien täytyy pitää päänsä ylhäällä, vaikka se on tällaisina aikoina erittäin vaikeaa. Ymmärrän myös, että fanit kotona ovat erittäin pettyneitä.

– Meidän täytyy kuljettajina pystyä ajamaan paras mahdollinen kisa huomenna, vaikka emme voi odottaa mitään ihmeitä, Leclerc myönsi.

Lisää aiheesta:

Ferrarin leiristä kuultiin tuskanhuuto – Charles Leclerc ja Sebastian Vettel paljastavat, kuinka karu tilanne oikein onkaanSebastian Vetteliltä paljonpuhuva viesti Ferrarille: "Minä yritin, kiitos"Ferrari-kuskeilta tylyä tekstiä tallin tilanteesta – viikonloppuna luvassa surkea sukellus? "Toivottavasti keksimme jotain"Syökö Ferrarin heikko moottori Alfa Romeon suorituskyvyn? Kimi Räikkönen puhui varovaiseen sävyynNyt kuulostaa huolestuttavalta: Sebastian Vetteliltä karmiva arvio Ferrarin tilanteestaKimi Räikkönen tyrmää Alfa Romeoon kohdistuvan vähättelyn: ”Olemme näyttäneet, että voimme olla kilpailukykyisiä kaikkialla”
F1Sebastian VettelFerrariCharles LeclercBelgian GPUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"