Perussuomalaisten kansanedustaja Sebastian Tynkkysen rikossyytteitä käsitellään tänään Oulun käräjäoikeudessa. Hän vastaa tänään syytteeseen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan.
Rikos koskee hänen tekemäänsä Facebook-päivitystä, jossa käsiteltiin islamia ja terrorismia. Tynkkynen kiistää syyllistyneensä rikokseen.
Lue myös: Sebastian Tynkkysen rikossyytteiden käsittely alkaa tänään Oulun käräjäoikeudessa – aiemmin tuomittua perussuomalaista syytetään kiihottamisesta kansanryhmää vastaan
Hän viittasi aluksi kansanedustaja Teuvo Hakkaraisen saamaan vihapuhetuomioon vuodelta 2017. Tuomion perusteena oli tuolloin kirjoitus, jossa Hakkarainen totesi, että "Kaikki muslimit eivät ole terroristeja, mutta kaikki terroristit ovat muslimeja.”
– Omassa päivityksessäni en ole kirjoittanut, enkä kuvallisesti ilmaissut, että kaikki terroristit olisivat muslimeja. Poliittisessa toiminnassa on luonnollista ottaa kantaa lähiaikojen tapahtumiin ja poliittisiin keskusteluihin ja siitä päivityksessä on omasta mielestäni kyse.
Syyttäjän mukaan Tynkkysen on täytynyt ymmärtää, että hänen laatimansa kuvan ja tekstin yhteys on niin kiinteä, että yleisö käsittää sen tarkoittavan kaikkien islaminuskoisten olevan terroristeja. Tynkkynen on tästä vahvasti eri mieltä.

