Euroopan jalkapalloliitto Uefa pitäytyy jyrkässä kannassaan, eikä luota Gianni Infantinoon Fifan puheenjohtajana.
Fifa piti keskiviikkona hätäkokouksen liittyen Infantinon suunnitelmiin myydä jalkapallon MM-kisat osittain yksityisille sijoittajille.
Kokouksen jälkeen Fifa pyysi tiedotteessaan anteeksi suunnitelmistaan. Samaan hengenvetoon Fifa löi kaikille liittoa ja Infantinoa kritisoineille rajun ukaasin ilmoittamalla, ettei se enää suvaitse minkäänlaisia hyökkäyksiä sen rehellisyyttä, hyvää hallintoa ja asianmukaista menettelytapaa kohtaan.
Fifa kertoi ryhtyvänsä kaikkiin tarvittaviin toimenpiteisiin maineensa suojelemiseksi.
Lue myös: Fifa tiedotti Gianni Infantinosta – jalkapallopampulta häikäilemätön temppu
Uefaa kova ukaasi ei tunnu hetkauttavan. Se on ollut kohusuunnitelmien vuotamisesta lähtien vahvimmin Fifaa ja Infantinoa vastaan. Uefa ja sen jäsenmaat uhkasivat vetäytyä MM-kisoista, mikäli Fifan suunnitelmat olisivat toteutuneet.
Uefa pitäytyy yhä jyrkässä kannassaan, sillä ehtoja, joita Uefa ja jäsenmaa asettivat, eivät ole vieläkään täyttyneet.
– Ensinäkin suunnitelma suurten kisojen myymisestä oli peruutettava. Toiseksi oli annettava takeet siitä, ettei tällaisia yrityksiä urheilulajin luonteen vääristämiseksi enää koskaan tehtäisi. Näitä ehtoja ei ole täytetty, BBC siteeraa Uefan linjanneen tiedotteessaan.

