Sebastian Aho teki kolmannen maalinsa neljään otteluun, kun Carolina Hurricanes kaatoi lauantain NHL-kierroksen kotiottelussaan New Jersey Devilsin maalein 5–2.
Ahon kauden 12:s osuma tasasi ottelun 2–2:een päätöserän toisella minuutilla pian sen jälkeen, kun Ondrej Palat oli vienyt Devilsin johtoon. Jack Roslovic riisti kiekon hyökkäyspäässä ja tarjoili Aholle, jonka rannelaukaus upposi helpohkosti maalivahti Jake Allenin kautta sisään.
LUE MYÖS: Patrik Laineen ketju ratkaisi – Aleksander Barkovilla tyly ilta
Aho myös syötti ottelun lopussa kahdesti osuneen Roslovicin tyhjään maaliin tekemän 5–2-maalin. Carolinan voittomaaliksi jäänyt 3–2-osuma syntyi päätöserän puolivälin ylivoimalla, kun Jackson Blake ohjasi Jesperi Kotkaniemen kovan rannelaukauksen New Jerseyn maaliin.
Voitto oli samalla merkkipaalu Hurricanesin pitkäaikaiselle valmentajalle Rod Brind'Amourille, josta tuli nopeimmin 300 ottelua voittanut päävalmentaja NHL:n historiassa. Brind'Amour tarvitsi tähän 488 runkosarjan ottelua, kun aiempi ennätys oli Bruce Boudreaun nimissä 496 ottelulla.

