Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Savon Sanomat: Viittomakielen tulkkien tarve vähenee – syynä lisääntyneet sisäkorvaimplantit

Julkaistu 01.10.2017 05:00

MTV UUTISET - STT

Kirurgisesti asennettavat sisäkorvaimplantit ovat vähentäneet tarvetta viittomakielen tulkeille Suomessa. Näin kerrotaan alan tulkkikoulutusta tarjoavista korkeakouluista Savon Sanomille.

Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak) ja Humanistinen ammattikorkeakoulu (Humak) ovat trendin vuoksi muokanneet opetussuunnitelmiaan. Kummassakaan oppilaitoksessa ei enää uskota, että perinteinen viittomakielen tulkin ammatti elättää.

Suomen viittomakielen tulkit ry:n puheenjohtaja Emilia Norppa tunnistaa kysynnän vähentymisen, mutta ei laittaisi sitä yksin implanttien piikkiin.

Hänen mukaansa osittain kyse on siitä, että kysyntä ja tarjonta eivät kohtaa. Hänen mukaansa tämä johtunee Kansaneläkelaitoksen tulkkivälityksen ongelmista. Norppa uskoo, että Suomen noin 600–800 tulkilla on töitä jatkossakin.

– Moni on kouluttautunut uudelleen kirjoitustulkiksi. Myös puhevammaisten tulkkaus on kasvava ala.

– Alan keskiöön nousee kommunikaatio, vaikka viittomakielen tulkkejakin tarvitaan, hän sanoo.

Kuuloimplantteja – viralliselta nimeltään sisäkorvaistutteita – leikataan joka vuosi yli 100 kuurolle tai huonokuuloiselle suomalaiselle.

– Yhä useampi istutteen saaja on syntymäkuuro. Toisin sanoen viittomakieli on yhä harvemman äidinkieli, kuuloimplanttiyhdistys LapCI ry:n puheenjohtaja Minna Mäkelä sanoo.

Mäkelän mukaan suurin osa implantin ottaneista kuntoutuu lopulta kuulemaan varsin hyvin. He eivät tarvitse viittomakieltä arjessaan kuin silloin tällöin.

Lisää aiheesta:

Kuuroilta kritiikkiä palvelujen leikkauksista: "Se ei voi olla oikein"Tulkkien työt loppuivat tänään kolmeksi minuutiksi – "Uber-tulkkaus" ei houkuta ammattilaisia Tulkit pitävät vammaistulkkauspalvelujen Kela-kilpailutusta nuoria syrjivänä: "Pikkuhiljaa ala murenee – siitä kärsivät asiakkaat"Kasvomaskit ovat tehneet kuulovammaisen Outin arjesta yhtä taistelua – huulilta lukeminen on mahdotonta: "Kaupassa asiointi voi olla yksi iso sotku"Uutissuomalainen: Kelan tulkkauspalvelut heikentyneet kilpailutuksen myötäKela kilpailutti tulkkauspalvelut – puhekyvytön, autistinen Linda on jäämässä ilman suosikkitulkkiaan
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 13:39
    Venäjä

    Demokraatti: Ex-kansanedustaja Ano Turtiainen kertoo muuttaneensa Venäjälle

  • 13:20
    Pahoinpitely

    Miehelle vaaditaan vankeutta ex-kansanedustaja Tom Packalénin törkeästä pahoinpitelystä

  • 11:57
    Sää

    Lunta näkyvissä! Markus Mäntykannas: "Viimeinen päivä, milloin talvirenkaat kannattaa laittaa alle"

  • 11:39
    Finlandia-palkinto

    Tässä ovat lasten- ja nuortenkirjallisuuden Finlandia-ehdokkaat

  • 09:09
    Rikosepäilyt

    Opiskelija-asuntolasta löytyi salakameroita – poliisi tutkii salakatselua Pietarsaaressa