Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
3:19Sara Chafak edusti missifinaalin yleisössä kahdeksan vuoden takaisessa Miss Universum -asussaanSara Chafak edusti viime vuoden missikisoissa Miss Universum -asussa.
Julkaistu 26.09.2020 07:02
Toimittajan kuva
Katja Lintunen

katja.lintunen@mtv.fi

Miss Suomi Sara Chafak oli neljä viikkoa sairaana Lontoossa, kun hän oli siellä työmatkalla.

Missikaunotar Sara Chafak oli valitsemassa tämän vuoden missikolmikkoa Miss Suomi -finaalissa viime viikonloppuna. Kaunottarella on ollut poikkeuksellinen vuosi, sillä normaalisi hän reissaa ympäri maailmaa joka kuukausi, nyt hän on kuitenkin saanut nauttia Suomesta.

– Tämä oli ensimmäinen kesä neljään vuoteen, kun olen koko kesän Suomessa. Ihanaa, kun olen saanut olla vain aloillani ja viettää aikaa perheen sekä ystävien kanssa, Chafak kertoi Miss Suomi -finaalissa.

Ensin nousi kuume

Chafak oli työreissulla viime keväänä Lontoossa, kun koronakriisi alkoi jyllätä ympäri maailmaa. Laskeuduttuaan Lontooseen, hän meni syömään ystäviensä kanssa illallista. Muutaman päivän jälkeen Chafakilla nousi korkea kuume.

– Pari päivää olin kuumeessa ja sen jälkeen alkoi jäätävät lihaskivut. Ne olivat niin hirveät, etten pystynyt sängyssä kurottamaan puhelinta. Aina kun peitto osui johonkin kohtaa vartaloa, sattui älyttömästi.

Seuraavaksi Chafakilta lähti haju- ja makuaisti. Kaunotar edelleen ajatteli sairastavansa vain normaalia kevätflunssaa.

Paniikissa Lontoossa

Sara Chafak sairastui koronavirukseen Lontoossa – ensin nousi kuume, sitten tuli lihaskivut ja lopulta lähti haju- ja makuaisti: "En halua enää ikinä kokea vastaavaa"

Pian suomalaisia kehotettiin palaamaan ulkomailta kotiin, mutta kaunotar ei voinut sairaana lentää. Chafak sairasti Lontoossa neljä viikkoa yksinään. Hän piti tiiviisti yhteyttä Facetimen välityksellä äitiinsä, joka työskentelee sairaanhoitajana.

– Olin ihan paniikissa ja äitini rauhoitteli minua. Neljä viikkoa meni kuin sumussa ja katselin kaikki mahdolliset sarjat. Lääkäriin en päässyt, kun koko valtio meni paniikkiin. Lääkäriin pääsi vain, jos oli hengitysvaikeuksia.

Testitulos positiivinen

Chafak kävi lopulta yksityisellä klinikalla koronatestissä, joka maksoi 300 puntaa. Testitulos oli positiivinen, Chafak oli sairastanut koronaviruksen. Lopulta hän pääsi lentämään Suomeen, kun sairaus oli kukistettu.

– Menin äidin luokse saman tien, koska en halunnut olla yksin. En ikinä enää halua kokea vastaavaa sairautta.

Chafakin haju- ja makuaistit eivät ole vieläkään palanneet ennalleen.

– Maistan ensimmäisen palan ruoasta, mutta sen jälkeen kaikki on mautonta. Kaikki haisee nykyään ihan samalta, oli sitten bensa ja hajuvesi.

Lisää aiheesta:

Maria Veitola kertoo koronaoireistaan: "Sydän hakkaa hulluna, on rytmihäiriöitä, vaikka ei muuta tee kuin makaa sängyssä"Apu: Kaksi Sara Chafakin sukulaista menehtyi koronaan – eno oli vain 30-vuotiasTiina, 62, vähätteli koronaa flunssaksi – sitten hän sai itse tartunnan, eikä jälkioireille näy loppua: "Kukaan ei halua tätä sairautta sellaisena kuin minä olen sen saanut"Radiojuontaja Heidi Suomi kertoo käyneensä lähellä kuolemaa – lopulta syy kivuille selvisi: Heräämössä kysyin, että kuolinko minä"Elonkerjuu-yhtyeestä tutun Johanna Koivun toipuminen koronaviruksesta kesti 90 päivää – kertoo nyt, mistä sai tartunnanRaumalainen Danya, 23, julkaisi pysäyttävän kuvaparin: Luuli selkäkipuja jumittuneiksi lihaksiksi – "syöpä voi iskeä kenelle tahansa"
Sara ChafakKoronavirusSeurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Sara Chafak
  • 14.7.07:02
    Tähdet vs. google

    Sara Chafak kommentoi tulojaan: "Elän kädestä suuhun"

  • 13.7.08:03
    Tähdet vs. google

    Ex-missi Sara Chafak paljastaa, mikä kauneustoimenpide hänelle on tehty

  • 5.7.10:02
    Tähdet vs. google

    Sara Chafak kommentoi vuosien takaista hittivideota: "Se satutti"

  • 20.3.09:45
    Miss Suomi

    Suomeen uusi kauneuskilpailu – taustalla missimaailman tuttuja kasvoja

  • 19.10.202411:23
    Jeffrey Lawman

    Sara Chafak ja Jeffrey Lawman palasivat yhteen