Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sanna Marinin uusi ura alkoi tunteikkaalla puheella: "Putinin ei pidä antaa pelastaa kasvojaan"

Sanna Marin kesäkuussa.
Sanna Marin kesäkuussa.AOP
Julkaistu 05.10.2023 05:20(Päivitetty 05.10.2023 10:24)

MTV UUTISET – STT

Yliopistolla Los Angelesissa puhunut Marin kertoi tukevansa Ukrainan jäsenyyttä Natossa ja EU:ssa.

Natoon liittyminen oli rauhan teko, jolla varmistettiin, ettei Suomen maaperälle tule sotaa, sanoo Suomen entinen pääministeri Sanna Marin (sd.). Marin puhui aiheesta rauhanehtoja käsittelevällä luennolla Kalifornian yliopistolla Los Angelesissa (UCLA) varhain torstaina Suomen aikaa.

Marinin mukaan Venäjän täysimittainen hyökkäys Ukrainaan viime vuonna osoitti, ettei Venäjän toimissa ole järkeä.

– Ainoa raja, jota Venäjä ei ylitä, on Naton raja. Tämä on koko syy sille, miksi Suomi on nyt Naton jäsen.

Marin sanoi myös, että sota Ukrainassa olisi ollut estettävissä, jos lännessä olisi reagoitu voimakkaammin Venäjän hyökkäykseen Krimin niemimaalle vuonna 2014.

Hän kertoi lisäksi tukevansa täysin Ukrainan jäsenyyttä Natossa ja EU:ssa.

"Emme saa näyttää heikkoutta"

Sanna Marinin mukaan on tärkeää, että Venäjä selvästi häviää sodan Ukrainaa vastaan, jotta maan katse ei käänny muihin naapurivaltioihin.

– Ei riitä, että on jonkinlainen rauha. Ukrainan pitää voittaa ja saada alueensa takaisin. Mielestäni (Venäjän presidentille Vladimir) ei pidä antaa mahdollisuutta kasvojenpelastukseen tämän sodan päätteeksi, Marin linjasi.

Putinille

Hän korosti myös sitä, että Venäjän logiikassa vain voimaa kunnioitetaan.

– Meidän pitäisi olla vahvempia, eikä meidän pitäisi näyttää minkäänlaista heikkoutta, Marin totesi.

Marinin haastattelumuotoinen luento oli osa jo vuodesta 1980 järjestettyä luentosarjaa, jonka aiempina puhujina ovat vierailleet muun muassa Yhdysvaltain entinen presidentti Jimmy Carter ja YK:n entinen pääsihteeri Ban Ki-moon. Yliopiston luentosalin lavalla Marinia haastatteli UCLA:n suomalaistaustainen professori Kal Raustiala.

Ylen mukaan tilaisuuden kuulijat piirittivät Marinin hänen puheensa jälkeen. Liput tilaisuuteen oli varattu loppuun kolmessa tunnissa.

1:03Näin Sanna Marin kommentoi uutta työtäänNäin Sanna Marin kommentoi uutta työtään.

Lue myös: Sanna Marinin muutos aiheuttaa kotimaassa ristiriitaa, mutta sillä ei ole väliä: "Hän ei ole enää riippuvainen Suomesta"

Miksi politiikan jättänyt Sanna Marin viihtyy nyt superjulkkisten seurassa? "Muutos on kyllä kertakaikkiaan outo"

Sanna Marin ihastuttaa pariisittarena mustissa asuissaan

Sanna Marin osallistui Victoria Beckhamin muotinäytökseen Pariisissa – eturivissä muun muassa Kim Kardashian ja Anna Wintour

Lisää aiheesta:

Työmarkkinakysymys kuumensi tunteita, Niinistön puuttuminen rasismikohuun sai tukea – näin MTV:n Presidenttitentti eteniTäysi tupa kuunteli ex-pääministeri Sanna Marinia Slushissa – "En ole sanonut, että en koskaan palaisi politiikkaan"Stubb ei riisuisi presidentin valtaoikeuksia: "Pääministeri on EU-pääministeri ja presidentti Nato-presidentti"Pääministeri Marin puhui maailman talousfoorumissa – korosti Suomen loppumatonta tukea Ukrainalle: "Tämä on tarina toivosta"Risto E. J. Penttilä: Putinin asema on käymässä tukalaksi, mutta voiko koko Venäjä kaatua?Mika Aaltola venäläisten viisumeista: "Ei saa sortua Putinin ansaan"
Sanna MarinNatoKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sanna Marin
  • 22.10.00:01
    Sauli Niinistö

    Sauli Niinistöltä paljastus jäänmurtajakaupoista: "Olin yllättynyt, miten hyvin Sanna Marin osuutensa hoiti"

  • 20.10.17:05
    Vainoaminen

    Sanna Marinin vainoamisesta epäillylle syytteet

  • 8.10.19:45
    Kirjat

    Sanna Marinilta paljastus tulevasta kirjastaan

  • 7.10.09:14
    Seurapiirit

    Sanna Marin avasi yhdysvaltalaislehdelle hänen ja Markus Räikkösen avioeron taustoja

  • 4.10.17:55
    Vihapuhe

    Vasemmistoliiton Minja Koskela arvosteli saamansa vihaviestit – "Ei tällä tavalla saa kirjoittaa internetissä"