Sankaritaksikuski ja sairaskohtauksen saanut Esko Kontto tapasivat sairaalassa – "Paiskattiin kättä, oli hienoa nähdä"
Taksikuski Marko Luostarinen pelasti Esko Konton hengen viime perjantaina. Itsenäisyyspäivänä Kontto tapasi sairaalassa henkensä pelastaneen kuskin.
Kontto oli soittanut viime viikolla taksin päästäkseen terveyskeskukseen "helvetillisen kivun" takia. Taksikuski kuitenkin sanoi, että ajetaan suoraan sairaalaan.
Päätös kannatti, sillä kirurgi oli myöhemmin kertonut Konton pojalle Sami Kontolle, että taksikuskin päätös ajaa suoraan sairaalaan pelasti Konton hengen.
Kontto oli taksiin astuessaan kertonut oireistaan: häntä pyörrytti ja hänen oikea kätensä oli puutunut kokonaan.
Luostarinen kertoi aiemmin MTV Uutisille ymmärtäneensä heti, että nyt olisi kyydissä potilas, jonka tulee päästä suoraan Kuopion yliopistolliseen sairaalaan.
– Se tuli ihan selkärangasta, en ajattele tehneeni mitään sen suurempaa urotekoa, Luostarinen kertoi itsenäisyyspäivän iltana.
Kalakukko kiitokseksi
Eilen itsenäisyyspäivänä Luostarinen vieraili Esko Konton luona yhdessä Eskon Sami-pojan kanssa. Kiitokseksi annettiin – kuten luvattu oli – kalakukko.
– Vielä ei ihan kokonaan ole syöty, maisteltu vaan!
Luostarinen kertoo, että oli hienoa nähdä Esko Konton voivan hyvin sairaalassa tänään. Miehet paiskasivat Luostarisen mukaan kättä.
Sami Kontto on onnellinen, sillä hyvä saatiin kiertämään. Hän teki heti tapahtuman jälkeen päivityksen Facebookiin tarkoituksenaan löytää isän sairaalaan kuljettanut kuski. Kuski löytyikin saman illan aikana.
– Taksikuski oli todella lämmin, mukava ihminen. Ja isäni oli tänään pirteä sairaalassa, Kontto riemuitsi itsenäisyyspäivän illalla.
Esko Kontto kertoi alkuviikosta olevansa taksikuskille ikuisesti kiitollinen. Hänen ansiostaan Kontto sai juhlia vielä Suomen 101. itsenäisyyspäivää.
Mainos
Suosituimmat videot
Mainos
Uusimmat
-
08:13
Teemu Suninen tuotti lisätöitä tallinsa mekaanikoille – "He ovat ansainneet muutaman oluen"
-
08:06
Miia, 26, kyllästyi pyytelemään painoaan anteeksi – päätti jakaa aidot kuvat vartalostaan: "Tiedän, että en ole ainoa tässä tilanteessa, mutta aihe on vaiettu"
-
08:04
"Olkapää ja ranteet sijoiltaan" – Mikko Leppilampi kiemurtelee haasteen parissa
-
07:55
33 laitonta muovia polttavaa tehdasta ja valtava määrä jätettä – pienestä kylästä tuli koko maailman muoviongelman symboli
-
07:43
Rallimestari Marcus Grönholmin hankala paluukisa sai jatkoa – "Vähän jo naurattaa"
-
07:35
Jari-Matti Latvala nosti esiin aiemminkin puhuttaneen seikan: "Suoraan sanottuna perseestä"
-
07:35
Näkökulma: Kärpät on dominoinut tällä kaudella SM-liigassa – menestyksen takana tuttu ajattelutapa muista pallopeleistä
-
07:34
Münchenin turvallisuuskokouksen päätöspäivänä keskusteluissa Lähi-itä ja Syyria
-
07:28
Autoilija rysäytti tielle tuiskuttaneeseen nietokseen Sodankylässä – pelastajat irrottivat autosta
-
07:18
Edellä vain muutama supertähti – Sebastian Ahon tehotehtailu ylittää jopa Connor McDavidin lukemat
-
07:10
Saudi-Arabia puolustaa kännykkäsovellusta, joka kriitikoiden mukaan mahdollistaa naisten liikkeiden seuraamisen – senaattori vaatii Applea ja Googlea poistamaan sovelluksen
-
07:05
Yksi hetki sai tekemään muutoksen – 171-kiloinen Alysha laihdutti 82 kiloa: "Äitini pelkäsi, että ylipaino tappaisi minut"
-
07:04
Olli Lindholmin elämästä kirjan kirjoittanut Arno Kotro legendan ajatuksista: Kertoi avoimesti peloistaan, toiveistaan ja vähän demoneistaankin
-
06:55
Täysillä työlleen kipinöivä Max on todellinen kanta-asiakasmagneetti –"Häneltä saa aina jotain ekstraa – usein se on ylimääräinen hymy"
-
06:31
Menestys ja kiehtova persoona tekivät Iivo Niskasesta nykyurheilijan ihannemallin – Hjallis Harkimo toi lisää voimaa taustalle: "Uusi sukupolvi on vanhaa verbaalisempi"
-
06:16
Fox-newsin uutisankkurista ei tulekaan YK-lähettilästä – kiittää Trumpia ja Pompeota
-
06:15
Aivokasvain halvaannutti Suzannen ja vei liikuntakyvyn yhdessä yössä – häntä oltiin laittamassa saattohoitoon, mutta nainen taisteli itsensä kuntoutukseen: "Tänne pääseminen on ollut pelastus"
-
06:01
Kaisa Mäkäräisellä katseet kääntyvät nyt MM-kisoihin – "Se on ainut, joka voi tuoda takapakkia"
-
05:34
Yhdysvaltojen toinen avustuslasti laskeutui Venezuelan ja Kolumbian rajalle – Maduro: "Emme ole kerjäläisiä"
-
00:00
SM-liigaa ylivoimaisesti johtavalla joukkueella yksi suuri lyömäase mestaruustaistelussa
-
Lataa lisää