Miesten lentopallomaajoukkue saa ensi syyskuussa kovan haasteen MM-turnauksessa. Suomi arvottiin torstaina kisojen D-lohkoon, jossa vastassa ovat tasokkaimpina MM-kisojen toinen isäntämaa Bulgaria, hallitseva maailmanmestari Puola ja Aasian ykkösmaa Iran.
– Bulgaria on kotikentällään varmasti paha, ja Puola sekä Iran ovat helkkarin kovia joukkueita, Suomen päävalmentaja Tuomas Sammelvuo kommentoi Lentopalloliiton tiedotteessa.
Lohkossa pelaavat lisäksi Kuuba ja Puerto Rico. Sammelvuon mukaan ne eivät ole lohkon muiden vastustajien tasoa, vaikka hyviä joukkueita ovatkin.
– Huonoja täällä ei olekaan. Meidän tavoitteemme on ilman muuta selviytyä lohkossa neljän parhaan joukkoon ja mennä jatkoon, Sammelvuo linjasi.
MM-kisoissa pelaa 24 maata. Kaikista neljästä kuuden joukkueen alkulohkosta jatkolohkoihin pääsee neljä parasta.
Yhdeksäs sija puolustettavana
Sammelvuo innostui Firenzessä arvotun lohkojaon lisäksi siitä, että Suomi pelaa alkulohkon Varnassa.
– Se oli suomalaisfanien suosikkipaikka näistä eri vaihtoehdoista. Ei muuta kuin matkoja jo varaamaan, Sammelvuo intoili.
Lentopallon arvokisoihin on viime vuosina matkustanut satoja Suomen kannattajia.
Suomi pelaa miesten MM-turnauksessa toista kertaa peräkkäin, kun paikka heltisi viime kevään karsinnoista Tshekistä. Vuonna 2014 Suomi oli MM-turnauksessa yhdeksäs Puolassa.
