Sami ja Varpu Hintsanen muistelevat 8-vuotiaana menehtynyttä Senja-tytärtä – sairaus muutti kaiken: "Ei ollut mitään jäljellä siitä, mitä olimme kuvitelleet"

Sami ja Varpu Hintsanen vierailivat Viiden jälkeen -ohjelmassa muistelemassa syöpään menehtynyttä Senjaa.
Juontaja Sami Hintsanen ja hänen Varpu-vaimonsa kohtasivat tänä vuonna suuren surun. Varpun vasta kahdeksanvuotias Senja-tytär menehtyi kesällä syöpään. Senja sai syöpädiagnoosin ollessaan vasta viisivuotias.
– On aika ennen lapsen sairastumista ja aika sen jälkeen. Elämä muuttui täysin ja piti tehdä isoja päätöksiä, jotka vaikuttivat meidän 6-henkisen uusioperheen arkeen, Viiden jälkeen -ohjelmassa vieraillut Varpu kuvailee.
Varpu ja Sami olivat seurustelleet lähes vuoden ajan, kun Senjan sairaus selvisi. Pari oli kuitenkin ehtinyt suunnitella yhteistä arkea samanikäisten lasten kanssa. Senjan diagnoosi muutti kaiken.
– Kun sairaus iski, ei ollut mitään jäljellä siitä, mitä olimme kuvitelleet. Piti rakentaa arki kaikin puolin uudestaan ja siirtyä sellaiseen elämänmoodiin, jossa ei ole tulevaisuuden suunnitelmia. Katsotaan, millainen olo huomenna on, Sami pohti Joanna Kuvajan haastattelussa.
LUE MYÖS: Me Naiset: 8-vuotias Senja kuoli syöpään, äiti Varpu sai tukea suruunsa Arttu Wiskarin vaimolta
Varpu jäi tyttärensä omaishoitajaksi. Sami kertoi keskittyneensä vaimonsa tukemiseen vaikeina aikoina.
– Senjasta oli ennen sairauttakin ehtinyt tulla mulle tosi läheinen. Yritin olla se käytännön asioiden hoitaja. Tärkeimpänä tehtävä yritin pitää Varpua pystyssä, kun hänen maailmansa oli kaikkein mustimmillaan, mies summaa.
Katso parin haastattelu ylhäällä olevalta videolta!
Uusimmat
-
09:22
Jokereille helpotusta pakkipulaan – MM-tason tshekkipuolustaja takalinjoille
-
09:18
Ei enää kuivia sakaroita! Satu keksi nerokkaan tavan tehdä joulutorttuja: "Täytettä saa varmasti jokaisella puraisulla"
-
09:10
Rovaniemellä kadonnut mies on löytynyt – ehti olla kateissa useita päiviä
-
09:06
Humalainen taksiasiakas tarttui vaihdekeppiin kesken ajon Kuopiossa – poliisi joutui raudoittamaan aggressiivisen miehen
-
09:05
Talouslehden lista julki: Kaapo Kakko luistelee rahasäiliössä, Antti Raannan aavikolla kuivaa ja köyhää
-
08:57
Nainen luuli ostaneensa vauvalle hyppykiikun – paketin sisältö yllättikin vaarallisuudellaan
-
08:54
Omistaja kohtasi lohduttoman näyn, kun palasi kotiinsa: Talo oli palanut kivijalkaan saakka – epäillään tuhotyöksi
-
08:47
Me Naiset: Sara Sieppi katkaisi välit lapsuudenystäviinsä: "Poistuin paikalta ja seuraavana aamuna lähdin kotimatkalle"
-
08:40
Ronnie O'Sullivanilta mykistävä snookernäytös, hämmensi käytöksellään ottelun jälkeen – "Minulla on hieman pakko-oireita"
-
08:36
Vuoden turhake on korjauskelvoton elektroniikka – erityishaukkuja saavat älypuhelimet
-
08:35
Pitkän linjan rallivaikuttaja ylistää kovin sanoin Kalle Rovanperän poikkeuksellista ominaisuutta – "Kukaan ei ole ollut lähellekään samalla tasolla"
-
08:28
Huippumalli Emily Ratajkowski julkaisi suorasukaisen viestin seksuaalirikoksista syytetylle Harvey Weinsteinille
-
08:27
Kommentti: Sanna Marin on EU-huippukokouksen supertähti, mutta luvassa ei ole pelkkää Suomen suitsutusta
-
08:27
Mies ajoi päin punaisia kahden suojatietä ylittäneen päälle Jyväskylässä – molemmat uhrit sairaalaan
-
08:25
Vammojen runtelema Joel Pohjanpalo kertoi ilouutisia – "Toivottavasti pääsen kentälle mahdollisimman nopeasti"
-
08:23
Lauri Markkanen pisterohmuna – Bulls otti murskavoiton
-
08:21
LM: Nyt puhuu Postin uusi toimitusjohtaja – avautuu sisäisellä videolla Sirpa Paaterosta: "Ei meitä kukaan ole ohjannut"
-
07:51
KRP epäilee "rotevaa ja häiriintynyttä" naista Raisa Räisäsen murhajutussa – taustalla voi olla mielenterveysongelmia: "Todistaja kertoi pelänneensä naista"
-
07:50
Harvey Weinstein teki 25 miljoonan dollarin sopimuksen häntä seksuaalirikoksista syyttävien kanssa
-
07:49
Daniel Ricciardo puhui suunsa puhtaaksi F1-kohuhetkestä Max Verstappenin kanssa: "Haistakaa paska – ansaitsette tämän"
-
Lataa lisää