Suomen miesten salibandymaajoukkue selvitti MM-kotikisojen alkusarjan päätösottelussa Latvian, mutta baltit eivät antautuneet helpolla Helsingin jäähallissa. Suomi voitti 7–2 ja varmisti A-lohkon ykköspaikan puhtaalla kolmen voiton viikonloppusuorituksella.
LUE MYÖS: MM-kisoissa jättikohu – Ruotsi syyttää Suomea vakoilusta
Vakioratkaisija Ville Lastikan lisäksi Suomen tahtipuikkoa heiluttivat Espoon Oilersia seuratasolla edustavat Kainulaisen veljekset Justus ja Rasmus, jotka toivat mukavasti vaihtelua Classic-väritteisen rungon ympärille kasatun maajoukkueen maalintekijäjoukkoon. Myös TPS:n Mikko Hautaniemi (0+2) kunnostautui.
Ennen sunnuntaita Suomi oli tehnyt 14 maalia, joista peräti 11 oli Tampereen Classicin pelaajien työtä. Latvian kustannuksella Suomen maalimäärä nousi 21:een, josta Classicin pelaajien osuus on 15.
Sitkeä kiusantekijä
Latvia kuuluu lajin kärkikymmenikön maihin, mutta takamatka suursuosikkeihin Ruotsiin ja Suomeen on erittäin pitkä niin huippupelaajien kuin harrastajienkin määrillä mitattuna.
Latvian kärkipelaajista kourallinen pelaa ja pärjää Suomen kahdella korkeimmalla sarjatasolla, mutta maajoukkueena heillä on kiusantekijän rooli.
