Argentiinalainen sukellusvene Ara San Juan katosi tutkasta viime marraskuussa. Armeijan sisäisen raportin mukaan joku teki kohtalokkaan virheen päästäessään sukellusveneen lähtemään, vaikka siinä oli havaittu vakavia teknisiä ongelmia. Massiivisista etsinnöistä huolimatta alusta ei ole vieläkään löydetty.
Argentiinalaisen Infobae-uutissivuston haltuunsa saaman, Argentiinan laivaston sisäisen selvityksen mukaan sukellusvene Ara San Juanin toiminnassa oli havaittu "vakavia poikkeavuuksia" jo edellisenä kesänä.
Teknisistä ongelmista oli raportoitu jo kesällä
Infobaen saamien ja virallisista lähteistä vahvistettujen tietojen mukaan Ara San Juan lähti viimeiselle sukellukselleen 15. marraskuuta sen toimintakykyä haitanneiden teknisten ongelmien vaivaamana.
Ne estivät alusta muun muassa laskeutumasta alemmas kuin 100 metrin syvyyteen, kun tavallisesti sen maksimisyvyys oli 350 metriä.

