Hallituksen yksipuolinen leikkaus työttömyysturvaan olisi kilpailukykysopimuksen vastaista, sanoo palkansaajakeskusjärjestö SAK:n puheenjohtaja Jarkko Eloranta.
Hän sanoo, että kilpailukykysopimuksen myötä hallitus siivosi pois työttömyysturvan leikkauksen sisältäneen lisäsäästölistan.
– Hallitus on itse todennut, että lisäsäästöt vedetään pois. Olisi perin kummallista, jos tällaista tekisivät, Jarkko Eloranta sanoo.
SAK:n hallitus on tänään käsitellyt työllisyystyöryhmän raporttia. Myös muut järjestöt käsittelevät pakettia hallinnoissaan tällä viikolla. Raportti valmistui eilen erimielisenä, sillä työmarkkinajärjestöt eivät päässeet työllistämiskeinoista yksimielisyyteen.
Työllisyystyöryhmän puheenjohtaja, valtiosihteeri Martti Hetemäki luovutti työryhmän raportin tänään.
Maan hallitus oli edellyttänyt järjestöiltä yhteistä esitystä, joka lisää työllisyyttä vähintään 10 000 työllisellä. Tästä 8 000 työpaikkaa pitäisi syntyä ansiosidonnaisen työttömyysturvan muutoksilla. Seuraavaksi maan hallitus arvioi raportin lopputulokset ja tekee päätöksiä sen pohjalta.
Terho: Ei yksipuolisesti leikkauksia
Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtajan Antti Kaikkosen mukaan hallituksen pitää nyt huolella perehtyä, mihin työmarkkinajärjestöt neuvotteluissa pääsivät ja mitä sille pohjalle on rakennettavissa.
