Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

SAK lyttää nollatuntisopimukset: "Työntekijällä kaikki velvollisuudet ilman oikeuksia"

8:39Nollatuntisopimukset kuriin
Julkaistu 22.03.2017 09:01
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Huomenta Suomen lähetyksessä keskusteltiin aamulla nollatuntisopimuksista ja niiden kieltämistä vaatineesta kansalaisaloitteesta.

Lähetyksessä SAK:n lakimies Anu-Tuija Lehto toteaa aloitteessa olevan "ihan hyviä ajatuksia", vaikka liitto ei olekaan samaa mieltä kaikista sen ehdotuksista.

Lehdon mukaan nollatuntisopimuksilla töitä tekevät ovat heikossa asemassa työnantajaan nähden. Sopimus mahdollistaakin hänen mielestään työnantajalta erilaisen "pelaamisen", sillä esimerkiksi työpaikan ongelmiin huomiota kiinnittävä työntekijä voi huomata, ettei tunteja enää olekaan tarjolla.

Työnantaja voi siis helposti päästä eroon työntekijästä, vaikka perusteita irtisanomiselle ei olisi. Vastaava tuntien menetyksen riski voi hänen mukaansa olla myös silloin, kun työntekijä kieltäytyy tarjotuista tunneista: töitä ei uudestaan tarjota.

– Nyt tilanne se, että työntekijällä kaikki velvollisuudet ilman oikeuksia, ja työnantajalla kaikki oikeudet ilman velvollisuuksia, hän toteaa.

Ongelmia tuottaa myös työntekijöiden puutteellinen työsuhdeturva ja epäselvyydet sairausajan palkan maksussa.

1:18Nollasopimuksista kiisteltiin eduskunnassa


Kieltämisestä ei välttämättä apua

Suomen Yrittäjien lainopillinen asiamies Atte Rytkönen kritisoi pyrkimystä kieltää nollatuntisopimukset.

– Jos kielletään yksi työsuhteen muoto, ei se tarkoita, että nykyiset tekijät automaattisesti saisivat työsuhteen. Se tarkoittaa, että työ jätetään tekemättä tai joku muu tekee sen. Kieltäminen ei välttämättä palvelisi niitä, joita sillä yritetään palvella, hän toteaa.

Rytkönen myöntää, että nollatuntisopimuksiin liittyy ongelmia, joihin tulisi pelisääntöjen tarkastelulla puututtava. Hän muistuttaa, että suuri osa nollatuntisopimuksella työtä tekevistä on opiskelijoita tai muita, joilla sopimus sopii elämäntilanteeseen.

Ongelmana oikeasti täyttä päivää tekevät

SAK:n Lehdon mukaan ongelmallista on, jos henkilö käytännössä tekee täysipäivästä työtä, mutta nollatuntisopimuksella.

SAK:n ehdotus onkin, että työntekijälle määriteltäisiin minimiviikkotuntimäärä, joka kasvaisi sitä mukaa, kun tosiasiallinen työmäärä kasvaisi.

Lehto toivoisi työnantajien ottavan tosissaan nollatuntisopimusten ongelmat ja alkavan yhteistyössä korjata havaittuja ongelmia.

– (Nollatuntisopimukset) ovat nousseet esille koettujen ongelmien takia liitoissa ja kansalaisjärjestöissä. Kun on ongelmia, niille on tehtävä jotain, hän toteaa.

ÄÄNESTYS nollatuntisopparit

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Työministeri Timo Harakka lupaa alustatyöntekijöille aiempaa paremmat oikeudet turvaavaa lainsäädäntöäTyöministeri Lindströmin kolumni: Nollatuntisopimukset reiluiksi sekä työntekijälle että työnantajalle – nyt toinen sitoutuu, toinen eiNollatuntisopimukset uudistetaan työntekijöille kannattavammiksi: ”Ensimmäistä kertaa historiassa tulee pelisäännöt”Joustava työ, epävarma elämäAntti Palola: Nollatyösopimus on modernin ajan orjatyösopimusSuomen Yrittäjät näkee nollatuntisopimukset elinehtona – STTK tarjoaa muuta vaihtoehtoa
Huomenta SuomiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Huomenta Suomi
  • 1.11.15:45
    Mielenterveys

    Mielenterveysomainen: Kiinnitä huomiota tähän hälytysmerkkiin omassa jaksamisessasi

  • 31.10.16:01
    Stressi

    Murehditko liikaa? Harri Gustafsberg neuvoo, kuinka huoliajattelun kierteestä voi vapautua

  • 28.10.18:50
    Syöpä

    Rinnat pitää tutkia joka kuukausi – näin teet sen oikein kotona

  • 24.10.12:51
    Ihonhoito

    Asiantuntijat varoittavat kosmetiikan karkkituotteista: "Erityisen haitallisia nuorille"

  • 23.10.18:50
    Vanhukset

    Ikäraja 100 vuotta – näiden teräsmiesten kuntopiiriin ei kuka tahansa pääse