Sairaalahoidossa kärsitään tällä hetkellä ennennäkemättömästä sijaispulasta.
Hoitajapulan vuoksi etenkin päivystykset ovat ruuhkautuneita. Turussa terveyskeskuksissakaan ei ole tilaa, joten päivystystä kuormittaa myös jatkohoidon puute, kertoo Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirin pääluottamusmies Riku Luoto.
– Olen jutellut tästä muutaman hoitajan kanssa, niin kolmeen viikkoon on tullut 60 ylityötuntia. Se on aivan mahdoton yhtälö, Luoto kertoo MTV Uutisille.
– Silloin joudutaan tekemään tuplavuoroja, ylimääräisiä vuoroja, koska joka vuorosta puuttuu henkilöstöä ja potilaita on yhtä paljon kuin aina aikaisemminkin, hän täsmentää.
Päivystyksessä oltava valmis jonottamaan
Pitkistä päivystysjonoista on puhuttu jo kuukausia, eikä helpotusta näy. Luodon mukaan krooninen hoitajapula on kärjistynyt jälleen kesällä.
– Täällä voi kestää tunninkin ennen kuin saadaan hoitojatkoa katsottua ja mikä on vaivana, Luoto kertoo.
Pitkä odotus vaarantaa potilasturvallisuutta.
– Sanomattakin on selvää, että jos joutuu tunnin odottamaan, mikä on oma vaiva niin vaarat lisääntyvät aina, Luoto sanoo.
Hoitajapulaa on selitetty niin opiskelijoiden halulla pitää kesälomaa opintojen välissä sekä koronalla. Jo vuonna 2020 alalta puuttui kuitenkin tuhansia. Ennusteen mukaan työvoimapula vain pahenee vuosikymmenen loppuun mennessä.

