Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sähköautot Markkinaraadin käsittelyssä: Selviääkö niillä Suomen talvesta?

15:19Markkinaraati: Sähköauto
Julkaistu 21.01.2016 09:12

MTV LIFESTYLE

Tämän viikon kovat pakkaset ovat jälleen olleet autoilijoiden kiusana.

Keskiviikon Huomenta Suomessa keskusteltiin sähköautoista. Markkinaraadissa aiheesta keskustelivat Kauppalehden toimituspäällikkö Jari Saario, Sähköinen liikenne -hankkeen johtaja Elias Pöyry sekä VTT:n johtava tutkija Juhani Laurikko.

Sähköautot ovat saaneet kritiikkiä siitä, että niiden suorituskyky kärsii Suomen talvisissa olosuhteissa.

– Itse ajan sähköautolla ja tulin tänään 16 asteen pakkasessa. Käynnistyi, ja lämmitys toimii paljon nopeammin kuin bensiiniautossa, Pöyry kehaisee.

Saarion mukaan työmatkaliikenne onnistuneekin pääkaupunkiseudulla, Tampereella ja muissa kasvukeskuksissa mainiosti myös sähköautolla.

– Eikä talvella tarvitse välttämättä edes kesämökille mennä, että sekään ei ole mikään argumentti enää, Saario kertoo.

Laurikko muistuttaa, että ongelmia ei välttämättä tulekaan, mikäli auton akkukapasiteetti on riittävä.

– Se täytyy muistaa, että sähkölämmitykseen tarvitaan sähköä sähköautossa. Ja se hyvin äkkiä käyttää siihen lämmitykseen saman verran, mitä ajamiseen kuluu. Jos akkukapasiteetti on rajallinen, kuten se useissa autoissa on, se voi lyhentää ajomatkaa merkittävästi, hän toteaa, Pöyry sanoo.

Keskustelua herätti myös Teslan mahdollinen paremmuus, tai ainakin suurempi akkukapasiteetti, esimerkiksi japanilaisvalmisteisiin sähköautoihin nähden.

– Ongelmahan on se, että me olemme täällä pohjolassa aika pieni markkina. Näiden autojen markkinoilla nämä kylmät olosuhteet eivät ole ollenkaan samassa mittakaavassa kuin meillä. Onneksi Japanin pohjoisosissa on kylmää, koska muuten japanilaiset unohtaisivat kokonaan tämän kylmän, Laurikko toteaa.

Teknologia kuitenkin on Pöyryn mukaan jatkuvassa kehityksessä ja myös japanilaisvalmistajat kehittävät malleja, joissa on aiempaa paremmat lämmityslaitteet, jotka kuluttuvat vähemmän sähköä. Silloin myös autolla pääsee pidemmälle. 

Pitäisikö julkisen liikenteen siirtyä vahvemmin sähköautoihin? Miten sähköautot ovat lyöneet läpi Saksassa? Katso videolta myös, mitä mieltä raati on Norjan sähköautoja tukevasta politiikasta. 

Lisää aiheesta:

Sähköautot jylläävät Norjassa – tässä syyPaukkupakkanen yllätti tuoreen sähköautoilijan matkalla Tahkolle – näin ohjeistaa AutoliittoMenevätkö sähköautot kaupaksi? Näin paljon kalliilla sähköllä ajaminen maksaa tällä hetkelläNestor Kello on ajanut sähkötaksia Lapissa jo yli kolme vuotta – "Hankaluuksia tulee siinä vaiheessa, kun..."Vain rikkailla on varaa ostaa sähköauto ja viisi muuta väittämää sähköautoista – "Sähköauto maksaa itsensä takaisin viidessä vuodessa"Suomalaisilla paljon kysymyksiä sähköautoista – tässä vastaukset yleisimpiin
Huomenta SuomiAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Huomenta Suomi
  • 1.11.15:45
    Mielenterveys

    Mielenterveysomainen: Kiinnitä huomiota tähän hälytysmerkkiin omassa jaksamisessasi

  • 31.10.16:01
    Stressi

    Murehditko liikaa? Harri Gustafsberg neuvoo, kuinka huoliajattelun kierteestä voi vapautua

  • 28.10.18:50
    Syöpä

    Rinnat pitää tutkia joka kuukausi – näin teet sen oikein kotona

  • 24.10.12:51
    Ihonhoito

    Asiantuntijat varoittavat kosmetiikan karkkituotteista: "Erityisen haitallisia nuorille"

  • 23.10.18:50
    Vanhukset

    Ikäraja 100 vuotta – näiden teräsmiesten kuntopiiriin ei kuka tahansa pääse