Sähköauton ensiesittely jäi kiusallisesti puolitiehen Detroitin autonäyttelyssä – premiumbrändin katumaasturi hyytyi muutaman metrin päähän lavasta

Nissanin premiumbrändi Infiniti esitteli Detroitin kansainvälisessä autonäyttelyssä QX Inspiration -nimeä kantavan sähköautokonseptin. Kaikki ei kuitenkaan sujunut ensi-illassa niin kuin oli suunniteltu.
Kuten konseptiautojen kohdalla usein on, ei niiden tekniikkaa ole välttämättä hiottu kovinkaan pitkälle. Monilla niistä ajetaan vain sisätiloissa ja vain joitakin kymmeniä metrejä. Ulkonäkö on yleensä tekniikkaa tärkeämpi.
Infiniti QX Inspirationin esittelyä jouduttiin maanantaina lykkäämään, sillä näyttävä katumaasturi hyytyi teknisen vian vuoksi noin 15 metrin päähän autonäyttelyn päälavasta.
Autoblogin toimittaja Zac Palmer julkaisi Twitter-tilillään kuvan lavan sisäänkäynnillä nököttävästä autosta.
– Löysimme Infiniti QX Inspirationin. Liikkumattomana, ei kovin kaukana lavasta, hän twiittasi.
Tätä ennen lavalle ehtineet Infinitin edustajat olivat ilmoittaneet, että pienistä ongelmista johtuen autoa ei tultaisikaan vielä näkemään. Esittelyä kuitenkin jatkettiin ikään kuin auto olisi ollut lavalla, ja useat automediat ovatkin kuvailleet tilannetta kiusalliseksi.
Tilaisuudessa juhlistettiin myös Infinitin 30-vuotiasta historiaa.
Lue myös: Korea jenkkiauto: Kia Telluride tahtoo sanoa, että 7-paikkaiset katumaasturit on niin nähty
Alkukankeudesta huolimatta QX Inspiration pokkasi näyttelyn komeimman konseptiauton sekä kauneimman sisustan palkinnot.
Lähde: Autoblog
Uusimmat
-
21:31
Palohälytys keskeytti Ylen A-studio-ohjelman suoran lähetyksen
-
20:58
"Totaalinen munaus Kanadalta!" – tässä sählää NHL:n miljoonatähti ja Tanska kiittää
-
20:58
Kesäkodit kaupunkimaisemissa – tässä on Suomen kaunein koti: Kesämökit -kauden yhdeksäs finalisti
-
20:40
Kokoomuksen kunniapuheenjohtaja Ilkka Suominen on kuollut
-
20:31
Kari Jalonen kävi kulisseissa kovan tuomarikeskustelun – nyt tapahtui ruman taklauksen jälkeen toisin: "Seuraavana päivänä he myönsivät virheen"
-
20:26
Vihreiden esitys sunnuntailisien poistosta herätti keskustelua – "Paljon väärinkäsityksiä"
-
20:21
KuPS kirjoitti suomalaista jalkapallohistoriaa
-
20:15
Ostitko sinäkin tämän laitteen älypuhelimen kaveriksi? Löytyy jo yhä useammalta suomalaiselta – hurja piikki myynnissä
-
20:12
SM-liigasta tutun maalivahdin erikoinen torjuntatyyli nauratti tuomaria – "En ole koskaan nähnyt tuollaista"
-
19:58
Tähän kunta-alan neuvottelut kaatuivat tänään: "Varmaankin Suomen työmarkkinahistorian vaikeimpia riitoja"
-
19:56
"Me ollaan hirveän lähellä Venäjää" – näin sota huomioidaan lappeenrantalaisessa koulussa, jossa kolmasosa oppilaista on venäläistaustaisia
-
19:53
Venäjän iskussa sotilastukikohtaan viime viikolla kuoli lähes 90 ihmistä – MTV seuraa sotaa
-
19:42
Poliisin etsintätehtävä Parkanossa päättyi – lapsi löytyi menehtyneenä vesistöstä
-
19:40
Myös kahvilaketju Starbucks vetäytyy Venäjältä
-
19:21
"Käsittämätön tuomio" MM-kisoissa – kaiken keskellä hääräsi Leijonia vastaan sikaillut Austin Watson
-
19:16
Suomen surkein kuski -ohjelman kuski sai auton kyljelleen: "Tämä ei mennyt nyt hyvin"
-
19:01
Mikä on hyvän lemmikkisuhteen salaisuus? Toimi näin, jos eläin on alkanut ärsyttää: "Sen pitäisin kirkkaana mielessä"
-
18:56
Jääkiekon MM-kisat 2022: Otteluohjelma, tulokset ja tv-lähetykset
-
18:47
Satakunnan Kansa: Laura Huhtasaari jättää europarlamentin
-
18:43
Tshekki nousi hengittämään Suomen niskaan – Leijonien lohkovaiheen päätöspeliin hurjat panokset
-
Lataa lisää