Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Saharasta Suomen lumihangille satanut hiekka innostaa tutkijoita: Tuhansien näytteiden tutkiminen alkoi Ilmatieteen laitoksella

2:03Saharasta Suomen lumihangille satanut hiekka innostaa tutkijoita: Tuhansien näytteiden tutkiminen alkoi Ilmatieteen laitoksellaKatso videolta, minkälaisia hiekkalähetyksiä Ilmatieteen laitos on saanut!
Julkaistu 01.04.2021 07:02
Toimittajan kuva
Päivi Mäki-Petäjä

paivi.maki-petaja@mtv.fi

pmakipetaja

Ilmatieteen laitos on saanut suomalaisilta tuhansia näytteitä Saharan hiekkaa. Laitos pyysi lähettämään näytteitä, kun hiekkaa laskeutui Suomen hangille helmikuun lopulla. Näytteiden tutkiminen on nyt aloitettu. Niitä käytetään monenlaiseen tutkimukseen. Niiden avulla voidaan esimerkiksi parantaa ilmastonmuutosmalleja.

Nämä kaikki Ilmatieteen laitokselle tulleet lähetykset sisältävät Saharan hiekkaa eri puolilta Suomea. Sitä laskeutui tänne asti helmikuun loppupuolella ja Ilmatieteen laitos pyysi suomalaisia lähettämään näytteitä.

– Näytteitä tuli todella paljon. Satoja lähetyksiä ja yhden lähetyksen sisällä saattaa olla kymmenenkin näytettä eli puhutaan kaiken kaikkiaan tuhansista näytteistä, laskee vanhempi tutkija Outi Meinander Ilmatieteen laitokselta.

Lue myös: Saharasta Suomeen tullutta hiekkaa hamutaan Ilmatieteen laitoksella – "onnenkantamoisella" pyritään tutkimaan pilviä

Saharan hiekka, Ilmatieteen laitos, tutkija
Vanhempi tutkija Outi Meinander käy läpi hiekkanäytteitä.MTV

"Ihania kirjeitä päiväkotilapsilta"

Näytteiden määrä yllätti ja ilahdutti tutkijoita.

– Yllätti todella positiivisesti. On ollut hienoa nähdä, miten monet ihmiset ovat halunneet tähän osallistua. Haluamme kiittää kaikkia, jotka ovat meille näytteen lähettäneet. Meille on tullut myös ihania kirjeitä jopa päiväkotilapsilta, mainitsee Meinander.

Näytteitä hyödynnetään monenlaisessa tutkimuksessa avaruudesta biologiaan ja ilmastonmuutosmallien kehittämiseen. Näytteiden avulla voidaan esimerkiksi selvittää, miten aavikkopöly vaikuttaa ohuiden yläpilvien jääkiteiden muodostumiseen. Hiekkapartikkeleiden koolla ja muodolla on oma merkityksensä.

– Tämä muoto on ratkaiseva siinä, että 20 prosenttia pidemmän matkan pystyy kulkemaan partikkeli, joka ei ole pallomainen vaan siinä on ulokkeita, se on monikulmio. Tällä hetkellä on paljon malleja, joissa suurin hiukkanen, joka otetaan huomioon, on vain 20 mikrometriä. Mallit eivät ole osanneet huomioida sitä, että paljon isommatkin partikkelit voivat matkustaa pitkän matkan, selittää Meinander.

Lue myös: Mitä ihmettä? Suomeen satoi tuhansien kilometrien päästä leijaillutta Saharan hiekkaa

Saharan hiekka, Ilmatieteen laitos, tutkimusHiekkanäytteistä tehdään monia erilaisia tutkimuksia.MTV

Hiekasta etsitään myös kasveja ja eläimiä

3000 kilometrin matkan Saharan autiomaasta Suomeen matkannut hiekka on voinut kuljettaa mukanaan myös kasveja tai eläimiä.

– Luonnontieteellinen keskusmuseo on mukana ja siellä tullaan analysoimaan näitä partikkeleita, että mitä sieltä löytyy niin kasvi- kuin eläinmaailman puolelta. Yksi tutkijamme etsii myös näytteistä DNA:ta, kertoo Meinander.

Saharan hiekan päätyminen Suomeen ei sinänsä ole harvinaista. Sitä tulee vuosittain ja se näkyy yleensä punaisina auringonlaskuina ja auringonnousuina. Nyt olosuhteet olivat kuitenkin poikkeukselliset.

– Tämmöinen harvinainen tapaus, että on lunta Etelä-Suomea myöten ja pystytään saamaan se hiekka näkyviin lumen pinnalla. Se oli tässä se poikkeuksellinen tilanne, selittää Meinander.

Tutkijat lupaavat käydä läpi kaikki heille lähetetyt näytteet, vaikka se viekin paljon aikaa.

Lisää aiheesta:

Tällaista on Suomen retkikunnan työ Etelämantereen ääriolosuhteissa: "Pakkasimme juuri neljän vuoden jätteet"Suomeen ennätysmäärä Saharan hiekkaa, uusi pilvi saapui yllemme – tutkijat toivovat ihmisten lähettävän näytteitäHannelen tutkimusryhmä sai 1,5 miljoonaa Arabiemiraateista sateen luomiseksi aavikolle – kuinka kaukana ilmakehän hallinnasta ollaan nyt?Ilmatieteen laitoksen postilaatikot täyttyivät Saharan hiekasta – suomalaiset intoutuivat lähettämään tuhansia näytteitä helmikuisesta laskeumastaSaharasta Suomeen tullutta hiekkaa hamutaan Ilmatieteen laitoksella – "onnenkantamoisella" pyritään tutkimaan pilviäSuomalaistutkijat selvittivät Arabiemiraateissa, voiko sadetta tehdä – sateen tekemistä kokeiltu 50 maassa
KotimaaTiedeIlmastonmuutosLuonto ja eläimetMyrskyt

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 06:30
    Sanna Marin

    Marin-kohut menivät paikoin yli, Sipilää suojattiin medialta kuin "lapsikuningasta" – toimittajat arvioivat ministereiden kohtelun

  • 06:00
    Mielenterveys

    Marrasväsymys uuvuttaa suomalaisia – "Älytöntähän tämä on"

  • 05:35
    Sote

    Lappilaiset osoittavat mieltään Eduskuntatalolla

  • 01:30
    Asuntokauppa

    Suomessa tehtiin lokakuussa eniten asuntokauppoja yli kolmeen vuoteen

  • Eilen22:45
    Huumeet

    Miten Suomen huumeongelma ratkaistaan? Asiantuntija iskee tiskiin neljä asiaa