Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Sadasta eniten tienanneesta vain 13 on naisia – kovatuloisin nainen löytyy vasta sijalta 28

4:01Supercell-miehet verotilastojen kärjessä
Julkaistu 01.11.2018 20:08
Toimittajan kuva

Tommi Kolehmainen

tommi.kolehmainen@mtv.fi

Sadasta eniten viime vuonna tienanneesta suhteellisen pieni osuus on naisia. Kymmenen kovatuloisinta naista tienasi vähemmän kuin kovatuloisin mies yksinään.   

Katso videolta kiinnostavia poimintoja viime vuoden verotiedoista!

Kovimmat tulot takonut nainen on julkisuudessa melko tuntematon, yrityskaupalla rikastunut Ulla Sjöström 9,1 miljoonan euron tuloilla.

Sjöström myi sisarensa kanssa heidän isänsä Launo Laakkosen perustaman metalliyhtiö Temetin Väistö Groupille viime vuonna. Temet on bunkkereihin ja väestönsuojiin erikoistunut yritys. 

Toisena on Ehrnroothien sukuun kuuluva Elsa Fromond 6,4 miljoonan euron tuloilla. Kolmatta paikkaa pitää Fiskarsin toimitusjohtaja Jaana Tuominen 5,7 miljoonan euron tuloilla.

He kaikki ovat kerryttäneet tulonsa lähes kokonaan pääomatuloista. Kovatuloisimpien naisten kärkikymmenikkö tienasi vähemmän kuin listan kovatuloisin mies, eli Supercellin Ilkka Paananen, yksinään.   

Naiset puuttuvat kovatuloisimpien kärjestä

MTV Uutisten suorassa verkkolähetyksessä vierailleet kansanedustajat arvioivat syitä, miksi naisia ei näy Suomen kovatuloisimpien kärkikahinoissa.

– Startupeistakin enemmistö epäonnistuu. Kun onnistuneita on jo lähtökohtaisesti vähän, ja niistä vielä vähemmän on naisten perustamia, niin sen takia meillä ei ole näitä ikään kuin huippuonnistujia, arveli kokoomuksen kansanedustaja Elina Lepomäki.

Kari Uotila (vas.) peräänkuuluttaa perhevapaauudistuksen merkitystä.

– Jotta nämä erot saataisiin pikkuhiljaa kavennettua sekä tilastoissa että palkkaeroissa, tarvitaan perhevapaauudistus, jossa isien rooli kodissa ja lastenhoidossa lisääntyy. Sillä tavalla naisille tulee enemmän tilaa edetä työurallaan, Uotila sanoi.

VerotKotimaa
Toimittajan kuva
Tommi Kolehmainen
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Milla Törmälä nousi miljonääriksi ja naisten tulokärkeen isojen koneiden keskellä – sana "naisyrittäjä" on loukannutMiki Kuusi maksoi enemmän veroja kuin kaivokset kaivosveroa – "Näin tärkeitä hyvätuloiset yhteiskunnallemme ovat"Miki Kuusi teki historiaa – Suomen 10 suurituloisimman joukosta ei löydy Supercell-kaksikkoaSuomen tulokärjen TOP100-listalla on yhä vain vähän naisia – suurituloisimmat löytyvät UudeltamaaltaTässä ovat parhaiten tienanneet naiset – kärjessä yrityksen omistaja, johtaja ja aatelinenVerotiedot julki aamulla: Supercellin nuoret jyrännevät ansiotulolistan kärjestä iäkkäät yrityspomot

Tuoreimmat aiheesta

Verot
  • ke14:40
    Ydinvoima

    Ydinvoimalatyömaan urakoitsijan epäillään vältelleen veroja miljoonan edestä

  • ma10:00
    Kotimaa

    Iso Numero -lehti vaarassa kaatua – verottaja mätkäisi hurjat jälkiverot

  • 12.12.05:50
    Konkurssi

    Konkurssien takana yhä useammin verovelkoja ja hämäriä järjestelyjä

  • 6.12.13:00
    Maanpuolustus

    Vihreät: Suomi tarvitsee maanpuolustusveron – "Isänmaalliset suomalaiset olisivat tähän valmiita"

  • 5.12.18:55
    Verkkohuijaukset

    Nyt tarkkana! Verohallinnolta tuleva viesti voi olla huijaus