Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Saadaanko tämä myös Suomeen? Facebookista voi jatkossa tehdä ruokatilaukset suoraan kotiin

Julkaistu 15.10.2017 11:55
Toimittajan kuva

Erik Österman

erik.osterman@mobiili.fi

Kotiin tehtävät ruokatilaukset ovat yleistyneet viime vuosina, eikä trendi ole jäänyt Facebookiltakaan huomaamatta. Siinä, missä Facebook on aiemmin tarjonnut osto- ja myyntiryhmiä sekä suoran mahdollisuuden ostaa tuotteita sovelluksen välityksellä, on seuraava askel palvelun laajentamisessa ruokatilauksiin.

Perjantaina julkaistussa tiedotteeseen Facebook esittelee uutta ominaisuutta, jonka avulla käyttäjä voi tehdä ruokatilaukset suoraan Facebookin sisällä. Tiedotteessaan yhtiö kertoo kehitysaskeleen olevan luonnollinen, sillä iso osa käyttäjistä käyttää Facebookia jo tällä hetkellä lähellä olevien ruokapaikkojen etsimiseen.

Ensivaiheessa ruokatilaukset tulevat Facebookissa mahdollisiksi ruokapalveluista, kuten EatStreet, Delivery.com, DoorDash, ChowNow ja Olo. Lisäksi ravintoloista tuettuina ovat ainakin Jack in the Box, Five Guys, Papa John’s ja Panera.

Nyt julkaistussa tiedotteessaan Facebook kertoo palvelun toimivan iOS- ja Android-laitteiden lisäksi tietokoneella. Windows-puhelinten tuesta Facebook ei maininnut, joten tältä osin palvelun laajeneminen ei näytä todennäköiseltä. Lisäksi palvelun testaus aloitetaan Yhdysvalloista, joten laajenemiseen muihin maihin, kuten Suomeen, voi kestää.

Kahdessa esittelyvideossaan Facebook esittelee käytännössä, miten ja mistä ruokatilausten tekeminen onnistuu. Molemmat esittelyvideot ovat nähtävissä alta.

Lisää aiheesta:

Facebook Watch -suoratoistopalvelu tulee saataville maailmanlaajuisestiFacebook lopettaa kolme sovellustaan – mukana ostettu suomalainen MovesFacebook Lite julkaistiin laajemmin – näin saat kevyemmän Facebook-sovelluksenKuukausimaksuja ja mainoksia – Apple uudistaa iPhonen sovelluskauppaaFacebook paljasti uuden Messenger-uudistuksenKohuttu ruoanpelastuspalvelu laajenee – jo yli 5000 käyttäjää
FacebookDigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Facebook
  • 4.12.19:28
    Meta

    Nyt se alkaa: Lasten Instagram- ja Facebook-tilit poistetaan Australiassa

  • 18.10.08:19
    Veikkaus

    Veikkaus ostaa näkyvyyttä Metan alustoilla – Poliisihallitus selvittää

  • 18.10.06:47
    Sosiaalinen media

    Tappouhkauksia ja itsensä satuttamista – Facebook-ryhmän ylläpitäjät joutuvat hakemaan apua hätäkeskuksesta

  • 4.10.17:55
    Vihapuhe

    Vasemmistoliiton Minja Koskela arvosteli saamansa vihaviestit – "Ei tällä tavalla saa kirjoittaa internetissä"

  • 10.9.05:17
    Sosiaalinen media

    Syyttäjän ilakoiva Facebook-päivitys oli väärin – "Ai että mä tykkään voittaa"