Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Rypäleenpoljennan Suomen mestaruus ratkesi – voittotulos: 9,2 kiloa mehua kymmenessä minuutissa

1:36Rypäleenpoljennan Suomen mestaruus ratkesi
Julkaistu 27.10.2018 22:21
Toimittajan kuva
Päivi Mäki-Petäjä

paivi.maki-petaja@mtv.fi

pmakipetaja

Tänään on kilpailtu kolmatta kertaa rypäleenpoljennan Suomen mestaruudesta. Kisat järjestettiin Helsingin Messukeskuksessa Viini ja ruoka -messuilla. Mestaruutta tavoitteli neljä joukkuetta.

Takahuoneessa valmistaudutaan kovaan kisaan. Mukana on neljä kilpailijaparia: Kari Aihinen ja Linnea Vihonen, Jaakko Heinimäki ja Arto Kivimäki, Riku Rantala ja Tuomas "Tunna" Milonoff sekä Samuel Muir ja Saara Alander. Osa kilpailijoista tietää, mitä on luvassa, osa ei.

– Sadonkorjuu viinitilalla on tuttua, mutta siellä on enempi käytetty pneumaattista pressiä, muistelee Jaakko Heinimäki.

– Kaikenlaista muuta on tullut poljettua, mutta rypäleitä ei, tunnustaa Arto Kivimäki.

– Tähän on harjoiteltu maistelemalla hyviä viinejä niin kuin ennenkin ja se on ainakin toiminut tähän saakka hyvänä valmistautumiskeinona, huomauttaa viimevuotista mestaruutta puolustava Riku Rantala.

rypäleenpoljennan SM, rypäleet
Kari Aihinen (vas.) ja Riku Rantala polkivat rypäleitä vauhdikkaasti.MTV

45 kiloa rypäleitä poljettavana

Jokaisella parilla on poljettavana 45 kiloa rypäleitä. Aikaa on kymmenen minuuttia ja tavoitteena saada puristettua mahdollisimman paljon rypälemehua.

– Erittäin raskasta. Todella kova intervallitreeni, puuskuttaa Rantala kisan puolivälissä.

rypäleenpoljennan SMRypäleet lentelivät ympäriinsä, kun kilpailijat ottivat mittaa toisistaan.MTV

"Oppia kaiken ikää"

Lopuksi mitataan, paljonko kilpailijat saivat puristettua mehua. Voittajapari, Rantala ja Milonoff, on ylivoimainen, tulos 9,2 kiloa. Muiden kilpailijoiden tulos vaihtelee 7-7,6 kilon välillä.

– Tässä, jos jossain ollaan läsnä ja pitää olla 100-prosenttisesti läsnä ihan joka ikinen hetki, jotta voittaa, uskoo Milonoff.

– Näin 44-vuotiaana, kun voi jossain asiassa voittaa Suomen mestaruuden, niin pitää olla aika tyytyväinen. Ja tämä kertoo siitä, mihin maailma on menossa: oppia kaiken ikää, kommentoi Rantala.

KotimaaAlkoholiTapahtumatHarrastukset
Toimittajan kuva
Päivi Mäki-Petäjä
MTV Uutiset

Päivi Mäki-Petäjä työskentelee MTV Uutisissa toimittajana. Hän tekee juttuja sekä tv-uutisiin että MTV Uutisten nettisivuille. Hänen erikoisalansa ovat luonto-, ympäristö- , ilmasto- ja tiedeaiheet. Hän ottaa mielellään vastaan juttuvinkkejä erityisesti edellä mainituista aihepiireistä. 

Vinkkejä voi lähettää sähköpostiin paivi.maki-petaja@mtv.fi

Lisää aiheesta:

Jari "Bull" Mentulan menestyssuojatti lietsoi yleisöä – Bull murjaisi muille suorasukaisen kommentinJuhon, 33, lihaserottuvuus tekee vaikutuksen – manifestoi harvinaista todeksi: "Onhan tämä ihan älyttömän iso juttu"Jani tuli näyttämään helsinkiläisille, miten taskuparkki tehdään – vei mestaruuden ennätysajalla: "On tullut kommentoitua muiden suorituksia"Pasin hurja ja hulvaton ihmiskoe: Aikoo syödä 28 kiloa mämmiä – ”Verta, pieruja ja kyyneleitä” Janne ”Möykky” Ahonen ahmi 1,2 kiloa lihaa 11 minuutissa: "Eipä näihinkään kisoihin tullut hirveästi valmistauduttua"Tuhansia työtunteja, hikeä ja pettymyksiä – suomalaisen huippukokin arkea ei moni jaksaisi

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 08:50
    Ilotulitteet

    Janakkalan räjähdeturma ei karkottanut asiakkaita: "On ollut aika haipakkaa"

  • 08:21
    Uusivuosi

    Poliisi muistuttaa: Raketteja ei saa ampua ennen kello kuutta

  • 07:45
    Koulutus

    Näin ammattiin opiskelusta voi saada kunnon palkkaa – Saana Viljanen tienaa 2 400 euroa kuussa

  • 07:23
    Petteri Orpo

    Pääministerin uudenvuoden tervehdys – lue sanasta sanaan

  • 06:32
    Sää

    Pakkasta koko maassa! Säävaroitus uudenvuodenpäivälle