Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ruumis löytyi joesta: Jami Petteri Klemolan surma koveni murhatutkinnaksi – "Epäily, että tekoa on suunniteltu ennalta"

5:53Pikkukylä järkyttyi 21-vuotiaan Jami-Petterin surmasta – huhuja ruumiin sijainnista liikkuu ympäriinsäPikkukylä järkyttyi 21-vuotiaan Jami-Petterin surmasta – huhuja ruumiin sijainnista liikkuu ympäriinsä.
Julkaistu 28.08.2020 17:03
Toimittajan kuva

Sanni Mattila

sanni.mattila@mtv.fi

Kaustisen henkirikosepäilyn rikosnimike on koventunut taposta murhaksi uhrin löytymisen jälkeen. 

Poliisi epäilee, että Kaustisella 16. kesäkuuta kadonneen ja sittemmin Vetelin Porasenjoesta surmattuna löytyneen Jami Petteri Klemolan hengenriistoa oli suunniteltu ennalta.

Klemolan ruumis löytyi pitkällisten etsintöjen jälkeen keskiviikkona Vetelistä vesistöstä maaseutualueelta.

– Tutkintaryhmän ja syyttäjän kanssa pidetyssä kokouksessa päädyimme koventamaan rikosnimikkeen taposta murhaksi. Meillä on epäily, että tekoa on suunniteltu ennalta, ja siksi tähän päädyttiin. Lisäksi murhan tunnusmerkistöön kuuluu erityisen julma tai raaka, kokonaisuutena arvostellen törkeä tekotapa, mutta näihin seikkoihin en nyt ota kantaa, sanoo tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Anders Åfors Pohjanmaan poliisista.

Lue myös: Tältä alueelta Jami Petteri Klemolan ruumis MTV Uutisten tietojen mukaan löytyi: poliisi eristi paikan Porasenjoen metsästysmajan lähettyvillä

Teosta epäiltynä ovat 1990 ja 1993 syntyneet veteliläislähtöiset veljekset. He ovat tutkintavankeudessa Oulun vankilassa. Poliisi ei ole vielä ehtinyt järjestää uusia kuulusteluja ruumiin löytymisen jälkeen. Kuulusteluja varten tarvitaan omat tilansa ja epäiltyjen avustajat on saatava paikalle. Näitä käytännön asioita ei ole vielä ehditty järjestää.

– Esitutkintaviranomaisen näkökulmasta ruumiin löytyminen vie tietenkin tutkintaa eteenpäin. Koska epäiltyjä ei ole vielä kuultu, en voi heidän reaktioitaan kommentoida. Tietenkin toivon, että he ovat yhteistyöhaluisia, vaikka epäillyllä onkin lainmukainen oikeus olla myötävaikuttamatta rikoksen selvittämiseen, tutkinnanjohtaja pohtii.

Lue myös: MTV Kaustisella: epäilty henkirikos järkyttää koko aluetta: ”Tuntuu vielä julmemmalta, kun omalle kylälle osuu”

"Huojentava tieto"

Oikeuslääketieteelliset tutkimukset on Åforsin mukaan aloitettu tänään Oulussa. Niiden valmistuttua vainajan henkilöllisyydestä saadaan täysi varmuus, mutta toistaiseksi poliisi uskoo vainajan olevan Klemola. Olisi myös varsin epätodennäköistä, että pienen paikkakunnan vesistöstä löytyisi jonkun muun ulkopuolisen henkilön ruumis.

Åfors pitää toistaiseksi omana tietonaan, millä tavalla poliisi epäilee Klemolan tulleen surmatuksi. Poliisi on aiemmin luonnehtinut, että kyseessä on epätavallinen henkirikostapaus Pohjanmaan poliisin alueella.

– Tietenkin ruumiin löytyminen on huojentava tieto omaisille, mutta myös poliisin näkökulmasta oli huojentavaa saada yli kahden kuukauden uurastus päätökseen ainakin tältä erää. 

Åfors kertoo hakeneensa pidennystä syyttennostamisen määräpäivälle. Alkujaan syytteet piti olla nostettu 23. syyskuuta, mutta uusi päivämäärä voi venyä marraskuulle saakka.

Lue myös: Jami-Petteri Klemola ajautui epäiltyjen tappajiensa kanssa rajuun riitaan katoamisiltanaan – muut lähtivät asunnolta lipettiin: "Oli ollut ihan kunnon käsikähmä"

Kuva jäi arvoitukseksi

Poliisi on saanut esitutkinnassa selville, että Klemola surmattiin yksityisasunnossa Kaustisella illalla 16. kesäkuuta. Paikalla oli käynnissä noin kymmenhenkisen porukan illanvietto. Muut poistuivat asunnosta, kun veljeksille ja Klemolalle tuli käsikähmää.

Klemola jäi epäiltyjen tappajiensa kahdestaan.

Poliisi uskoo, että veriteon jälkeen epäillyt kuljettivat ruumiin kätköpaikkaan Veteliin auton kyydissä. Myöhemmin poliisi julkaisi vihjepyynnön kuvasta, jossa epäillyt poseeraavat noettuneen näköisinä palaneen katuharjan kanssa. Virkavalta epäilee, että kuva liittyy jollakin tavalla surmaillan tapahtumiin.

– Emme ole saaneet vastausta, missä ja koska se on otettu. Nyt fokuksemme ei muutenkaan ole tässä kuvassa, vaan tutkinnan keskiössä on vainajan löytyminen, Åfors toteaa.

Sekä epäillyt että uhri ovat lähtöisin Vetelistä, mutta muuttaneet myöhemmin naapurikuntaan Kaustiselle. Epäillyllä on aiempaa rikostaustaa, mutta ei henkirikosten saralla.

Lue myös: Poliisi julkaisi kylmäävän kuvan surmayöltä: Mitä tapahtui Jami-Petteri Klemolalle?

Lisää aiheesta:

DNA-varmistus: Vetelin Räyringistä löytynyt vainaja on Jami Petteri Klemola – toinen epäillyistä tappajista "halukas selvittämään asioita"Merkittävä käänne Jami Petteri Klemolan murhatutkinnassa: Toinen epäillyistä veljeksistä mursi hiljaisuuden ja avasi tapahtumia kuulusteluissa – "Siitä on kyllä ollut apua"Tältä alueelta Jami Petteri Klemolan ruumis MTV Uutisten tietojen mukaan löytyi: poliisi eristi paikan Porasenjoen metsästysmajan lähettyviltäJami-Petteri Klemolan ruumis kateissa jo yli kaksi kuukautta – poliisi odottaa rikoslaboratorion näytteitä autosta, jolla epäillyt kuljettivat uhrin kätköpaikkaanPoliisilta iso paljastus Jami-Petteri Klemolan tapauksesta: Surmapaikasta saatu varmuus – epäillyistä veljeksistä julkaistu nokikuva ei ehkä sittenkään liity tapaukseenJami-Petteri Klemola ajautui epäiltyjen tappajiensa kanssa rajuun riitaan katoamisiltanaan – muut lähtivät asunnolta lipettiin: "Oli ollut ihan kunnon käsikähmä"
RikosPoliisiOuluVankilaHenkirikoksetPohjanmaa

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 09:42
    Rikosepäilyt

    Jaana Kavoniuksen oikeudenkäynti kaaoksessa, avustaja puuttuu, Kavonius poistettiin salista: "Nyt saatte rauhoittua" – MTV seuraa

  • 08:34
    Liikenne

    Ministeri: Uusien kuskien promilleraja alas

  • 08:17
    Ilkivalta

    Joensuuta piinaa erikoinen ilkivallan aalto – poliisilta tiukka viesti

  • 05:45
    Petokset

    Suomalaiset ovat menettäneet kymmeniä miljoonia huijareille: "Jokaisella on joku heikko hetki"

  • Eilen20:15
    Henkirikokset

    "Löin niin kovaa kun lähti" – nainen ehti huutaa vain yhden asian ennen vasaran iskua