Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Näin puolueet yrittävät kitkeä jengi- ja katurikollisuutta – pääministeri Orpon mukaan "Suomen kehitys on huolestuttava"

Jengirikollisuuteen liittyviä rangaistuksia haluttaisiin koventaa. Perheitä haluttaisiin lisäksi tukea ja lisätä viranomaisyhteistyötä.
Jengirikollisuuteen liittyviä rangaistuksia haluttaisiin koventaa. Perheitä haluttaisiin lisäksi tukea ja lisätä viranomaisyhteistyötä.All Over Press
Julkaistu 01.10.2023 16:00

MTV UUTISET – STT

Jengirikollisuuden torjunta vaatii sekä kovia että pehmeitä keinoja, arvioidaan neljästä suurimmasta eduskuntapuolueesta.

STT kysyi viikonloppuna neljän suurimman eduskuntapuolueen ryhmänjohtajilta, mitä poliitikot voisivat tehdä, jotta Ruotsin jengirikollisuus ei laajentuisi Suomeen. STT sai vastaukset kokoomuksen, perussuomalaisten ja sosiaalidemokraattien eduskuntaryhmien puheenjohtajilta. Keskustan eduskuntaryhmästä ei saatu vastausta, mutta puolue on julkaissut viime joulukuussa toimenpideohjelman jengirikollisuuden kitkemiseksi.

– Suomen kehitys on huolestuttava, sanoi Petteri Orpo (kok.) pääministerin haastattelutunnilla tänään.

Lue myös: Ruotsin rikollisjengit eivät vielä Suomessa, mutta "selkeästi samoja elementtejä" on

Rikollisjengikeskustelu oli Orpon mukaan hallitusneuvotteluissa erittäin vahvasti mukana ja esimerkiksi rangaistuksia voidaan kiristää "oikeissa paikoissa". Lisäksi hallitus lisää pääministerin mukaan viranomaisten välistä yhteistyötä ja tietojenvaihtoa sekä ankkuritoimintaa.

– Korostan, että tämä ei pelkästään kovilla keinoilla ratkea, vaan tarvitaan myös pehmeitä keinoja, pääministeri sanoi.

5:46Suomen poliisi valmis auttamaan Ruotsia jengirikollisuuskriisissä – poliisijohtaja kertoo, millaista apu voisi olla

Suomen poliisi valmis auttamaan Ruotsia jengirikollisuuskriisissä – poliisijohtaja kertoo, millaista apu voisi olla.

Orpo kertoi vaihtaneensa aiheesta viestejä myös ruotsalaiskollegansa Ulf Kristerssonin kanssa.

Kovempia rangaistuksia jengirikollisuudelle

Myös kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Matias Marttinen sanoo, että Suomessa tarvittuja kovia toimia löytyy hallitusohjelmasta.

Hallitus on Marttisen mukaan päättänyt laatia laajan toimenpideohjelman nuoriso- ja jengirikollisuuden katkaisemiseksi.

– Tarvitsemme selkeästi sitä, että jengirikollisuuden rangaistuksia kovennetaan. Tästähän meillä on hallitusohjelmassa hyvät kirjaukset, kuten se, että jos rikos liittyy katujengin toimintaan, se on erillinen (rangaistuksen) koventamisperuste.

Marttisen mukaan hallitus aikoo kovana toimenpiteenä myös tehostaa rikollisella elämäntavalla, kuten huumekaupalla, saadun taloudellisen hyödyn ottamista pois rikollisilta.

Hallituksen tavoitteena on myös kasvattaa poliisien määrää niin, että Suomessa olisi 8 000 poliisia vaalikauden loppuun mennessä.

Hallituskumppani perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelä korostaa viranomaisyhteistyön tärkeyttä, jotta jengirikollisuuden leviämistä Ruotsista Suomeen voitaisiin ehkäistä jo ennalta. Käytännössä tämä tarkoittaa hänen mukaansa sitä, että tieto jengien liikkeistä kulkisi Ruotsista Suomen keskusrikospoliisille.

Poliittisena toimenpiteenä Mäkelän lääke jengirikollisuuden kitkemiseen olisi maahanmuuton vähentäminen.

– Ilmiö sinällään on kiinteästi yhteydessä maahanmuuttoon. Tässä puhutaan hyvin pitkälti maahanmuuttajajengeistä ja maahanmuuttajataustaisten henkilöiden järjestäytyneestä rikollisuudesta, Mäkelä sanoo.

Mäkelä lisää, että järjestäytynyttä rikollisuutta on ylipäätään syytä torjua nykyistä voimakkaammin Suomessa.

"Ennaltaehkäisy helpointa ja tehokkainta"

Myös suurimman oppositiopuolueen SDP:n sähköpostitse lähetetyssä vastauksessa puhutaan kovista ja pehmeistä keinoista.

Eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen sanoo, että eri ammattiryhmien, kuten sosiaalityöntekijöiden ja poliisin, yhteistyö on ratkaisevan tärkeää.

Esimerkki Tuppuraisen esittämistä pehmeistä keinoista on maahanmuuttajataustaisen lasten saaminen kattavasti varhaiskasvatuksen piiriin.

– Ennaltaehkäisy on tässäkin tapauksessa kaikkein helpointa ja tehokkainta. Siksi nuorten syrjäytymistä on estettävä tukemalla perheitä, varsinkin jos perheellä on erityishaasteita, Tuppurainen sanoo.

Kovana keinona myös Tuppurainen esittää valmiutta pidempiin vankeusrangaistuksiin.

Oppositiopuolue keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtajalta Antti Kurviselta ei saatu aikataulusyistä kommentteja juttua varten.

Keskustan viime joulukuussa julkaisemassa kymmenkohtaisessa jengi- ja nuorisorikollisuuden kitkemisen toimenpideohjelmassa uskotaan kovien ja pehmeiden keinojen yhdistelmään.

Keskustan mukaan nuorten ja alaikäisten pariin on jalkauduttava, mihin tarvitaan moniammatillista yhteistyötä eri viranomaisten, koulujen ja kansalaisjärjestön välillä.

Toimenpideohjelman kovia keinoja ovat puolestaan kovemmat rangaistukset ja poliisien määrän lisääminen.

Lue myös: Lehti: Rikollispomot Ruotsissa sopivat "Kurdiketun" savustamisesta ulos salaisessa tapaamisessa

Ruotsissa puolustusvoimat ryhtyy tukemaan poliisia jengiväkivallan torjunnassa: "Väkivallan aalto vertaansa vailla"

Pääministeri Orpo keskusteli Ruotsin Kristerssonin kanssa jengirikollisuudesta: "Totta kai ollaan valmiita auttamaan"

SVT: Tukholmassa 150 kohdetta, joissa väkivaltaa voidaan odottaa tapahtuvan

Ruotsissa harkitaan armeijan käyttöä jengejä vastaan  – "Laki ei ole suunniteltu jengisotaa ja lapsisotilaita varten"

Lisää aiheesta:

Pöllöraati pui jengirikollisuuden levittäytymistä Ruotsista Suomeen: "Herätyskello ja poliisin voimannäyte""Suoraan koppiin": Kansanedustajat kaipaavat kovempia toimia jengirikollisuuden ehkäisyynRuotsin rikollisjengit eivät vielä ole Suomessa, mutta "selkeästi samoja elementtejä" onRuumiintarkastus kenelle tahansa ilman rikosepäilyä – sisäministeriltä radikaali ehdotus katujengien kitkemiseksiTodennäköiset hallituspuolueet ajavat kovempia rangaistuksia – Professori: "Muut keinot ovat usein vaikuttavampia"Oppositio jätti välikysymyksen katuväkivallasta – edellyttää tiukennuksia maahanmuutto- ja kriminaalipolitiikkaan
KatujengitRikosSuomiPolitiikkaPuolueetRuotsiVäkivaltaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Katujengit
  • 23.9.12:36
    Rikos

    Yle: Milan Jaff aikookin valittaa karkotuspäätöksestään – uusi juristi tuomittu puolisonsa murhasta ja ystävänsä taposta

  • 12.9.05:58
    Poliisi

    Erikoissyyttäjältä kovaa tekstiä katujengeistä: "Lahkon tyyppinen porukka, jossa friikki etunenässä näyttää hullua esimerkkiä"

  • 4.9.10:20
    Rikos

    Milan Jaff haluaa lähteä Suomesta vapaaehtoisesti

  • 3.9.09:52
    Rikos

    Näin Milan Jaff suhtautui karkotuspäätökseen – prosessissa voi kestää vielä pitkään

  • 27.6.10:21
    Helsinki

    Milan Jaffin raiskaustuomio ja katujengituomio Kaivohuoneen iskusuunnitelmasta jäävät voimaan