Ruotsin mukaan hallituksella ei ollut roolia kurdimiehen karkotuksessa Turkkiin – uutistoimisto: Mies on nyt vankilassa Istanbulissa
Turkki vangitsi lauantaina Ruotsin karkottaman kurdimiehen ja toimitti hänet vankilaan Istanbulissa, kertoi Turkin hallintoa lähellä oleva Demirören-uutistoimisto (DHA).
Tiedon karkotuksesta vahvistanut Ruotsin maahanmuuttoministeri Maria Malmer Stenergard sanoi, että karkottaminen oli viranomaispäätös eikä Ruotsin hallituksella ollut tekemistä sen kanssa.
– Kyse on karkotustapauksesta, jossa henkilön turvapaikkahakemus hylättiin, Stenergard sanoi SVT:lle.
– Hallituksella ei ole roolia turvapaikkahakemusten käsittelyssä, hän tähdensi.
Vuonna 2015 Ruotsiin paennut mies on saanut Turkissa lähes seitsemän vuoden vankilatuomion kurdijärjestö PKK:hon kuulumisesta. PKK on listattu terroristijärjestöksi Turkin lisäksi Euroopan unionissa sekä Yhdysvalloissa.
Nato-maa Turkki on vaatinut Suomea ja Ruotsia luovuttamaan terroristeina pitämiään henkilöitä Turkkiin, jotta se hyväksyisi maiden Nato-jäsenyyden. Karkotettu mies ei kuitenkaan ollut turkkilaismedioissa julkaistulla listalla henkilöistä, joita Turkki on pyytänyt luovutettavaksi Ruotsista ja Suomesta.
Lue myös: Anadolu: Ruotsi karkotti Turkkiin kurdijärjestöön kuulumisesta tuomitun miehen – vangittiin heti
Miehen asianajaja: "Tapaus on poliittinen"
SVT:n mukaan mies asui Länsi-Ruotsissa ja työskenteli ravintola-alalla. Turkin mukaan karkotettu oli osallistunut PKK:n toimintaan Kaakkois-Turkissa.
Kurdimies on itse kiistänyt olevansa PKK:n jäsen.
– Sanoin (Ruotsin viranomaisille) olleeni maassa kuusi vuotta ja kysyin, mihin rikokseen olin syyllistynyt. He viittasivat oikeudenkäyntiini Turkissa sekä kahteen demokraattiseen mielenosoitukseen Ruotsissa, joihin olin osallistunut. Turkissa kaikkein helpointa on syyttää terrorismista, mies sanoi riippumattomalle turkkilaiselle Duvar-uutissivustolle torstaina sen jälkeen, kun hänet otettiin kiinni Ruotsissa.
Duvarin mukaan mies oli kotikaupungissaan bussikuski, joka tuki aktiivisesti Turkin suurimman kurdimielisen puolueen HDP:n paikallista haaraa.
Myös miehen asianajaja Abdullah Deveci väitti Duvarille, että miehen tapaus on "poliittinen" eikä sillä ole oikeudellisia perusteita.
Uusimmat
-
09:40
Jari-Matti Latvalalta painava puheenvuoro rallin MM-sarjasta – "Ei ole oikea suunta
-
09:36
Dramaattinen pudotus kalkkiviivoilla! Tässä Suomen maastohiihtäjät MM-hiihtoihin
-
09:35
Brittitiedustelu: Venäjältä puuttuu onnistuneisiin hyökkäyksiin vaadittavat joukot ja ampumatarvikkeet – MTV seuraa sotaa
-
09:32
3-vuotias Miran kaivettiin kotinsa raunioista lähes vuorokausi Turkin maanjäristyksen jälkeen – katso tunteikas jälleennäkeminen
-
09:30
Turkin maanjäristysten raunioihin loukkuun jäänyt huippujalkapalloilija on pelastettu
-
09:27
Pääministeri Marin jää pois töistä sairastumisen vuoksi
-
09:11
Tom Brady puhui tulevasta liikkeestään – lehti: tienaa hurjat 375 miljoonaa
-
09:09
Kuolleita yli 4 800, Turkin keskiosaan on iskenyt uusi 5,6 magnitudin järistys – MTV Uutiset seuraa Turkin ja Syyrian maanjäristystä
-
09:06
Elinkeinoelämältä yhteiset vaalitavoitteet: Tulevan hallituksen lopetettava velkaantuminen
-
08:53
Tutkimus löysi tälle vakavalle sairaudelle jopa alkoholia pahemman riskitekijän – tupakoijat sairastuvat kolme kertaa savuttomia todennäköisemmin
-
08:33
Kalle Rovanperä räväytti kasinolla – Ott Tänak vieressä huuli pyöreänä: "Hitto!"
-
07:39
Kaapo Kakko rikkoi ennätyksen NHL:ssä
-
07:37
Eminemin tytär Hailie on kihlautunut poikaystävänsä kanssa
-
07:26
Purra haluaa perhepolitiikan hallitusohjelmaan: "Hirvittävän vähän puhumme syntyvyydestä"
-
07:25
WeShare lopetti: Millä sovelluksella kannattaa nyt jakaa kuluja? Tässä kaksi vaihtoehtoa
-
07:02
Lotta Harala joutui henkisesti äärimmäisen koville – toistuvat kysymykset piinasivat urheilijaa: "Oli ahdistavaa vastata"
-
07:01
Yksi nainen saa Bachelor-miesten leuat loksahtamaan auki – "Päästäänkö me tositoimiin saman tien?"
-
06:52
Lauri Markkasen huima putki päättyi – suomalaistähden peli päättyi ennenaikaisesti
-
06:31
Autoilija yritti epätoivoisesti saada 0,20 euron parkkimaksun riittämään – kaikenlaista sitä tuleekin vastaan: "Askartelu meni tällä kertaa hukkaan"
-
06:30
Kommentti: Anton Levtchi kohtasi erikoisen näyn Nokia Arenalla – se kertoo tylyä kieltä Tapparasta
-
Lataa lisää