Expressen: Ruotsi ei voi luovuttaa kahta Turkin vaatimaa miestä – tästä on kyse
Turkki syyttää miehiä yhteistyöstä Gülen-liikkeen kanssa.
Ruotsalaislehti Expressen kertoo Ruotsin valtakunnansyyttäjän antaneen lausunnon maan korkeimmalle oikeudelle, ettei kahta Turkin vaatimaa miestä voi luovuttaa.
Turkki on syyttänyt kumpaakin miestä yhteistyöstä Gülen-liikkeen kanssa, jota Turkin hallinto syyttää vuoden 2016 vallankaappausyrityksestä.
Turkki on lokakuun alussa Ruotsin kanssa Ankarassa pidetyssä tapaamisessa vaatinut miesten luovuttamista. Tapaaminen liittyi Ruotsin Nato-jäsenyysprosessiin, jota Turkki on jarruttanut Suomen jäsenyyshaun ohella.
Turkki on asettanut sekä Suomelle että Ruotsille useita vaatimuksia ehdoksi maiden Nato-jäsenyyksien ratifioinnille.
Latasivat Gülen-liikkeen käyttämän sovelluksen
Expressenin mukaan toisen miehistä sanotaan Turkissa ollessaan ladanneen salatun mobiilisovelluksen, jota Gülen-liikkeen edustajat ovat myös käyttäneet. Miehen sanotaan osallistuneen myös liikkeen tapaamisiin. Hän on saanut Ruotsista pysyvän oleskeluluvan ja pakolaisstatuksen.
Toisen miehen kerrotaan myös ladanneen saman sovelluksen. Hän istui Turkissa vuoden tutkintavankeudessa, kunnes hänet vapautettiin, mutta hänelle oli määrätty ilmoittautumisvelvollisuus viranomaisille sekä matkustuskielto. Kun mies ymmärsi myös vaimonsa ja tytärtensä olevan epäiltyinä rikoksesta, perhe päätti paeta Turkista.
Miehellä on kolmen vuoden oleskelulupa Ruotsiin ja pakolaisstatus.
Valtakunnansyyttäjän mukaan miehet eivät ole syyllistyneet rikokseen Ruotsin lain mukaan ja he ovat vaarassa joutua vainon kohteeksi Turkissa.
Uusimmat
-
23:51
Uhrimäärä saattaa jopa kahdeksankertaistua, huippujalkapalloilija Christian Atsu löytynyt loukkaantuneena raunioista – MTV Uutiset seuraa Turkin ja Syyrian maanjäristystä
-
23:34
Brysselissä valmistaudutaan Zelenskyin mahdolliseen vierailuun – MTV seuraa sotaa
-
22:32
"Suoruudessaan jo lähes virolaista" – näin Sauli Niinistön retoriikka on muuttunut vuoden aikana
-
22:08
Mies tappoi ex-naisystävänsä ja ajoi ruumiin moottoripyörällä kaatopaikalle – kylmäävä kuljetus tallentui valvontakameroihin Thaimaassa
-
21:57
Yhdysvallat ei aio palauttaa epäillyn vakoilupallon jäänteitä Kiinalle – osia pallosta yhä kateissa
-
21:47
Tappara pupelsi SM-liigan kärkiottelussa – kirvesrintojen leiristä suoraa tekstiä: "Kamalaa"
-
21:37
Tutkijatohtori: Nuorisoväkivalta jopa vähentynyt Suomessa – Ruotsin tiestä ei ainakaan vielä huolta
-
21:06
Sovittelut eivät tuoneet tänään ratkaisua työriitoihin – kaupan alan lakot uhkaavat torstaina
-
20:54
Työperäinen maahanmuutto EU:n ulkopuolelta ennätyslukemissa, yleisimmin työllistyttiin matalapalkka-aloille: "Kaikki työllisyys on hyväksi", sanoo VM
-
20:46
Lukolle iso päänahka SM-liigan runkosarjan voittoa ajatellen – Tappara kaatui huippuottelussa
-
20:40
Ulosajo! Lukon huippupuolustaja lensi pihalle SM-liigan kärkiottelussa
-
20:25
Pekka Pouta joutui vakavaan tapaturmaan – ei nähdä ruudussa yli kahteen kuukauteen: "Se oli juuri se, mistä varoitan ihmisiä"
-
20:16
Maria Veitola suuntasi lomalle Keniaan – taustalla pitkään jatkunut uupumus: "Tätä tunnetta kai haetaan huumeista"
-
20:14
Järistysalueella kokonaisia kaupunginosia raunioina – pelastustyöntekijät kaivavat epätoivoisesti eloonjääneitä raunioista paljain käsin
-
20:07
Esapekka Lappi hankkii etua erikoisella kikkailulla – "Asiaa voi kiertää"
-
20:02
Unohda vesi, kun valmistat risottoa – Sauli Kemppainen paljastaa kikan, jolla ruoan saa maistumaan huomattavasti paremmalta
-
19:51
Suomalainen Michelin-ravintola ilmoitti yllätyslopetuksesta – keittiömestari avaa nyt taustat: Uusi ilmiö haastaa Fine dining -ravintolat
-
19:38
Veli-Matti Savinainen ja Jori Lehterä tehtailivat upean osuman – hetki tästä ja Tapparalle tipahti kylmää vettä niskaan
-
19:29
Annimari Korte sairaalahoidossa – "Pieleen meni"
-
19:28
Dramaattinen hetki suorassa lähetyksessä: Toimittaja auttoi nuorta tyttöä Turkin järistysten keskellä
-
Lataa lisää