Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ruotsin hiihtotähden härski aprillipila räjäytti pankin – "Minulle on tärkeää päästä maaliin hyvällä liu'ulla"

Charlotte Kalla markkoinoi aprillipilassaan kondomia ja liukuvoidetta.
Charlotte Kalla markkoinoi aprillipilassaan kondomia ja liukuvoidetta.
Julkaistu 01.04.2021 16:54
Toimittajan kuva

Feliks Heikkinen

feliks.heikkinen@mtv.fi

@feliksheikkinen

Charlotte Kallan tuore markkinointikampanja sai monet hieraisemaan silmiään. Maastohiihtotähden uudet tuotteet, Kalla-kondomi ja liukuvoide julkistettiin Kronans apotek -apteekin kanssa torstai-aamuna. Kyseessä oli kuitenkin aprillipila.

Kalla ja apteekki olivat julkaisseet tiedotteen, jossa kerrottiin, että ruotsalaistähden lanseeraamasta Bättre glid (parempi liuku) - kondomista ja liukuvoiteesta, jonka hän olisi kehittänyt Ruotsin maajoukkueen voitelutiimin kanssa.

Tekstin mukaan Kallan raskas viestikisa Oberstdorfin MM-kisoissa olisi ollut inspiraation lähteenä. Hän olisi päättänyt synkässä tilanteessa, että ruotsalaiset ansaitsevat parempaa liukua.

– Hyvä liuku takaa varman maaliintulon. Kestävyys on myös lähellä sydäntäni. Siksi tuntuu mukavalta, kun tuotteet voivat tulla uudestaan käyttöön. En halua laittaa tuotemerkkiäni mihin tahansa, Kalla sanoi tiedotteessa.

– Nyt voi antaa palaa! Minulle on tärkeää päästä varmasti maaliin hyvällä liu'ulla, Kalla olisi sanonut mainoskuvien mukaan.

Kalla oli myöhemmin jakanut sosiaalisessa mediassa kuvia uusista tuotteita. Hänen lehdistövastaavansa Torbjörn Nordvall varmisti, että kyseessä oli aprillipila.

– Kronans apotek tuli meille ideansa kanssa. Charlotte oli aluksi yllättynyt ja epäileväinen. Pidemmän aikaa asiaa ajateltuaan Charlotte ajatteli, että kyseessä voisi olla hauska juttu, Nordvall sanoo.

Katso alta olevista kuvista Charlotte Kallan tuotteiden mainoskuvat, voit siirtyä seuraavaan kuvaan reunassa olevasta nuolesta.

Lisää aiheesta:

Ruotsalaishiihtäjän sukuelimet paistoivat kuvasta – "Ei jätä mitään arvailujen varaan"Norjalaistähti poseeraa alastonkuvassa Suomessa: "Kertoo enemmän kuin tuhat sanaa"Frida Karlsson hämmensi verisellä kuvallaan – paljasti nyt, mistä oli kyse: "Juokseeko täällä jokin narttu?"Frida Karlssonin kasvot täysin verillä – "Kiitos hyvästä matsista"Venäjän hiihtotähti ällistytti kuvallaan – "Kun poikaystäväni näki minun tekevän niin, hän.."Norjalaisilta härski tempaus Tour de Skillä – ruotsalaistähdeltä irvaileva kuitti
MaastohiihtoHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto
  • Eilen11:51
    Urheilu

    Tautikaaos piinaa Ruotsin maajoukkuetta

  • ma16:10
    MM-hiihdot

    MM-hiihdoissa rikottiin lakia: "Tietämyksen ja osaamisen puute"

  • 11.9.12:30
    Hiihtolajit

    Maastohiihtotähti joutui karuun tilanteeseen – "En saisi enää olla Norjan kansalainen"

  • 28.8.13:49
    Hiihtolajit

    Ruotsin hiihdon supertähti jälleen pois maajoukkueesta

  • 27.8.19:20
    Hiihtolajit

    Maastohiihtäjä Jasmin Kähärä joutui sairaalahoitoon