Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Ruotsalaistähti huomasi muutoksen Therese Johaugissa – "Saan käyttää tätä sytytysnesteenä"

Ebba Andersson (vas.) huomasi muutoksen Therese Johaugin tekemisessä.
Ebba Andersson (vas.) huomasi muutoksen Therese Johaugin tekemisessä.imago images/Sven Simon/ All Over Press
Julkaistu 01.03.2021 17:21
Toimittajan kuva

Feliks Heikkinen

feliks.heikkinen@mtv.fi

feliksheikkinen

Ruotsin Ebba Andersson kertoi Expressenille Oberstdorfin MM-kisojen naisten kymmenen kilometrin vapaan hiihtotavan kisan alla huomanneensa eroavaisuuden Therese Johaugin tekemisessä. 

Yhdistelmäkilpailussa kultaa voittanut norjalainen Johaug on selkeä ennakkosuosikki tiistain kilpailuun. MM-pronssia kisassa ottanut Andersson on kuitenkin optimistinen tulevan kilpailun suhteen. 

– Voin rehellisesti sanoa, että minulla ei ollut ensimmäisellä osuudella mitään ongelmaa roikkua Theresen mukana. Se oli minulle uusi kokemus. Tavallisesti sitä joutuu puhkumaan itsensä puhki, että jaksaisi roikkua Theresen mukana, Andersson sanoi.

Ruotsalaistähti kertoi, että hänen kisansa Johaugia vastaan meni pieleen suksien vaihdossa. Norjalainen pääsi tuolloin karkaamaan Anderssonilta. Sauvan kanssa sähläily maksoi Anderssonille useita sekunteja.

– Se on selvää, että se pilasi minun mahdollisuuteni häntä vastaan. Saan käyttää tätä sytytysnesteenä tulevassa kisassa, Andersson totesi.

Kymmenen kilometrin kilpailu on Anderssonin mielestä se kilpailu, jossa hänellä on parhaat mahdollisuudet voittaa.

Oberstdorfin MM-hiihtojen päiväkohtaisen ohjelman näet tästä linkistä ja Suomen joukkueen tästä linkistä!

MaastohiihtoTherese JohaugHiihtolajitUrheilu
Toimittajan kuva
Feliks Heikkinen
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Frida Karlssonilta pöyhkeä kuitti Therese Johaugin valmentajan kovaan väitteeseen – "Sehän on käytännössä kolmosvaihteella kulkemista" Therese Johaugin murskajaiset saivat jatkoa – ruotsalaistähdeltä viiltävä viestiTherese Johaugin veli raivostui ruotsalaistähdelle kolarista: "Amatööri"Therese Johaugin kommentit suututtivat Ruotsissa – "Hänen ei olisi tarvinnut sanoa sitä"Therese Johaug joutui puremaan hampaita yhteen MM-kultataistelussa 19-vuotiaan hiihtosensaation kanssa: "Hyi helvetti, kuinka raskasta se oli"Therese Johaug hämmästelee Charlotte Kallan toimintaa: "Minä olisin mennyt kotiin"

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto
  • ti16:46
    Urheilu

    Suomen hiihtokärjeltä kova ratkaisu

  • ma20:57
    Hiihtolajit

    Onko suomalainen maastohiihto kriisissä? Tämä yksityiskohta nostaa erityisesti päätään: "Kiire tulee"

  • ma17:35
    Hiihtolajit

    Johannes Kläbolle kovaa kritiikkiä – vertaus Iivo Niskaseen: "Pilkka osui omaan nilkkaan"

  • ma16:17
    Hiihtolajit

    Hiihtotähdestä levisi erikoinen kuva – "Kallista"

  • 14.12.16:41
    Urheilu

    Yllätysvoittaja Davosissa – Vilma Ryytty ylsi uransa parhaaseen