Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Therese Johaugin kommentit suututtivat Ruotsissa – "Hänen ei olisi tarvinnut sanoa sitä"

Julkaistu 30.01.2021 17:35
Toimittajan kuva

Feliks Heikkinen

feliks.heikkinen@mtv.fi

@feliksheikkinen

Maastohiihdon supertähti Therese Johaug jäi perjantaina Falunin 10 kilometrin vapaan hiihtotavan kilpailussa toiseksi. Voiton vei Yhdysvaltain Jessie Diggins. Johaugin kommentit kilpailun jälkeen aiheuttivat suuttumusta.

Perjantainen tulos oli erittäin harvinainen, sillä edellisen kerran Johaug on hävinnyt 10 kilometrin kilpailun vuoden 2016 maaliskuussa. Norjalaisella oli Mördarbackenin huipulla pieni etu Digginsiin, mutta jäi lopulta tästä 2,1 sekuntia. Kilpailun jälkeen Johaug selitteli tappiotaan edellä olleen Ruotsin Frida Karlssonin kaatumisella.

– Se on mahdotonta sanoa, että olisinko voittanut Jessican, mutta menetin siinä sekunteja. Se olisi voinut olla voitto. Jessica on hyvä alamäissä, mutta jouduin kyntämään paljon ja menetin nopeutta Fridan kaatuessa, Johaug selitteli Expressenille.

Expressenin maastohiihdon asiantuntija Thomas Petterson ei sulattanut Johaugin kommenttia.

– Hänen ei olisi tarvinnut sanoa sitä. Se tuntuu tarpeettomalta etsiä tekosyitä tappiolle. Hän olisi voinut sanoa, että oli alamäessä huonompi kuin Jessica ja hävisi siksi, Petterson totesi.

Lauantain perinteisen 10 kilometrin kisassa Johaug jäi kolmanneksi. Voiton vei Ruotsin Linn Svahn ja toinen oli Venäjän Julia Stupak. Sunnuntaina on vuorossa perinteisen sprintit.

Lisää aiheesta:

Therese Johaug rikkoi sääntöjä – myönsi tekonsaTherese Johaugin suoritus sai maailmanmestarin voimaan pahoin – asiantuntijalta paljonpuhuva sutkautusTherese Johaugin veli raivostui ruotsalaistähdelle kolarista: "Amatööri"Entinen joukkuetoveri lyttäsi Therese Johaugin ratkaisun – "Se yllätti minut"Therese Johaug hiiltyi tappiostaan – heitti Norjan joukkueen bussin alle: "Minulla ei ole silmiä selässäni"Hiihtotähti pillastui Therese Johaug -kysymyksestä – jätti haastattelupisteen raivon vallassa!
MaastohiihtoTherese JohaugHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto
  • 11:51
    Urheilu

    Tautikaaos piinaa Ruotsin maajoukkuetta

  • Eilen16:10
    MM-hiihdot

    MM-hiihdoissa rikottiin lakia: "Tietämyksen ja osaamisen puute"

  • 11.9.12:30
    Hiihtolajit

    Maastohiihtotähti joutui karuun tilanteeseen – "En saisi enää olla Norjan kansalainen"

  • 28.8.13:49
    Hiihtolajit

    Ruotsin hiihdon supertähti jälleen pois maajoukkueesta

  • 27.8.19:20
    Hiihtolajit

    Maastohiihtäjä Jasmin Kähärä joutui sairaalahoitoon