Ruotsalainen Daniel Alfredsson valittiin tänään Jere Lehtisen tavoin kansainvälisen jääkiekkoliiton IIHF:n Hall of Fameen. Ex-kiekkoilija asuu edelleen NHL-kodissaan Ottawassa ja ohjaa nuoria kiekkoilijoita omalla tavallaan.
Jutun videolla Jere Lehtinen vastaanottaa vuosiluokan ainoana suomalaispelaajana paikan IIHF:n kunniagalleriassa.
MAINOS
MM-mitalipelit
sunnuntaina!Pronssiottelu USA–Kanada klo 16.45 C More Sport 1 (studio 16.00) ja MTV3 (studio 16.30)
Finaali Ruotsi–Sveitsi klo 21.15 C More Sport 1 ja MTV3 (studio 20.00)Jääkiekon MM-kisojen kaikki 64 ottelua näet C Moren suoratoistopalvelusta.
Suomelle vuodella 1995 on erityinen merkitys jääkiekossa, samoin Alfredssonille. Hän nousi maajoukkueeseen vuonna 1994 ja pääsi pelaamaan seuraavana vuonna MM-kotikisoissa.
Turnaus on kokonaisuutena täynnä hienoja muistoja tietysti olisimme halunneet voittaa Suomen finaalissa. Olin silloin vielä nuori, mutta minuun teki suuren vaikutuksen, mitä Suomi teki, etenkin nuoret pelaajat Ville Peltonen, Jere Lehtinen ja Saku Koivu. Kaikkien kolmen urat lähtivät siitä ja he olivat johtajia kaikkialla, kunnioitan heitä paljon. Olisin halunnut voittaa sen pelin, mutta se oli Suomelta todella vakuuttava ottelu, Alfredsson muisteli 23 vuotta myöhemmin.

