Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ruohomaa ottamassa ison roolin Kärpissä – "Luistimet menivät jo naulaan"

7:25Kärpät - Krefeld Pnguine -ottelun maalikimara
Julkaistu 11.09.2016 13:42
Toimittajan kuva

Inka Korhonen

inka.korhonen@mtv.fi

Mikael Ruohomaa on ollut Kärppien paras pistemies jääkiekon CHL:ssä tällä kaudella.

Loppuvuodesta 28 vuotta täyttävä sentteri saapui Ouluun KalPasta täksi kaudeksi kaksivuotisella sopimuksella. Viime kausi oli Ruohomaan läpimurto - hän iski tehot 12+31 Kuopiossa. Ruohomaa sanoo suoraan tulleensa Ouluun, koska haluaa voittaa jotain suurta.

- Mulla on hirveä himo voittaa noita pelejä ja voittaa jotain isompaa. En ole aikuisten tasolla saavuttanut koskaan mitään. Jotta se toteutuisi, täytyy olla johtava pelaaja, sitä kautta pystyy tekemään tehoja ja auttamaan joukkuetta, neljässä CHL-ottelussa pisteet 3+2 tehnyt Ruohomaa sanoo.

CHL:ssä Ruohomaa on hyökännyt Saku Mäenalasen ja Ville Leskisen ketjussa. Kolmikko onkin ollut syksyn paras Kärppä-ketju. Myös vastuuta on tullut ja se sopii Ruohomaalle.

- Kyllä mä siihen pyrin, että se iso tontti otetaan. Se vaatii paljon töitä, ja paljon töitä on tehty ja paljon töitä tehdään, Ruohomaa toteaa.

Ruohomaa ei ole koskaan pelannut maajoukkueessa, missään ikäluokassa. Liigassa hän pelaa vasta neljättä kautta. Ruohomaa on hyvä esimerkki siitä, että huipulle voi nousta eri reittejä, hiukan vanhempanakin.

- Täysikäisyyden vaiheilla oli vähä vaikeammat vaiheet elämässä ja luistimet menivät vähäksi aikaa naulaankin. Mulla ei ollut oikein mitään suuntaa elämässä. Aikamoista hakemista oli.

- Liekki syttyi uudelleen, kun palasin kotikaupunkiin Huittisiin. Siellä opin jälleen arvostamaan jääkiekkoa ja nauttimaan siitä. Ihan vaan pelkästään siitä jääkiekosta, eikä asettanut siihen mitään suurempia tavoitteita. Sitten siihen alkoi uskoa, kun homma toimi. Siirryin aina askel askeleelta isompiin sarjoihin. Mietin, että miksei sitten, Ruohomaa summaa.

Pääkuvassa maalikooste Kärppien lauantaisesta CHL-voitosta. Alla huippuhetket muiden suomalaisjoukkueiden taistoista.

4:37JYP - Gap Rapaces -ottelun maalikooste

8:38SaiPa - Eisbären Berlin -ottelun huippuhetket

6:19Lukko - ERC Ingolstadt -ottelun parhaat palat

Lisää aiheesta:

NHL:ssäkin debytoinut Oliver Kapanen tekee tuhojaan Ruotsissa – kova tavoite tulevaan: "Se on suunnitelma"Isän saama viesti povasi Leijonien MM-hyökkääjän läpimurtoa: "Kohta rupeaa tapahtumaan"Hurjavireinen Leijonat-tähti ajautui Pohjois-Amerikassa umpikujaan, paluu Eurooppaan toi jättipotin – "Se iskostui itselle"Valtteri Kemiläinen takoo hirmuista jälkeä SM-liigassa – asiantuntija tiivistää osuvasti sen, miksi Tappara-tähti ei keiku parrasvaloissaSM-liigan tähtipakki Vili Saarijärvi komeilee jo MM-ennustuksissa – Jukka Jaloselta tärkeä muistutusUransa parasta kautta pelaava Leijonat-hyökkääjä löytänyt urheilijan elämän vähitellen – "Elin aika huolettomasti ensimmäiset liigavuodet"
CHLJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

CHL
  • 6.9.21:29
    KalPa

    KalPan uusi hankinta pyöritti Salzburgin nurin

  • 5.9.22:49
    Jääkiekko

    Lukko löylytti jääkarhuja

  • 4.9.21:35
    Jääkiekko

    Teemu Hartikainen KalPan tehomiehenä

  • 29.8.07:06
    KalPa

    SM-liigamestarille nihkeä startti CHL:ssä

  • 28.8.22:48
    Ilves

    Ilves aloitti CHL-kautensa upeasti