Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Risto E. J. Penttilä: Trump ei ole fasisti – tämä piirre erottaa

9:18Mitä Venäjä, Kiina ja Israel tekevät USA:n vaalien jälkeen?KATSO MYÖS: Näin Yhdysvaltojen vihollismaat Venäjä ja Kiina voisivat testata Yhdysvaltojen seuraavaa presidenttiä.
Julkaistu 29.10.2024 10:35
Toimittajan kuva

Eerikki Pitkänen

eerikki.pitkanen@mtv.fi

STT

MTV Uutisten kansainvälisen politiikan asiantuntija Risto E. J. Penttilä ei usko, että Yhdysvaltain entinen presidentti ja republikaanien presidenttiehdokas Donald Trump olisi fasisti.

Kiivas keskustelu aiheen ympärillä leimahti sen jälkeen, kun Trumpin vastaehdokas, demokraattien Kamala Harris totesi viime viikolla uskovansa, että Trump on fasisti.

Harris pohjasi uskomuksensa Valkoisen talon entisen kansliapäällikön John Kellyn kommentteihin New York Timesille.

Lue myös: Kamala Harris uskoo Donald Trumpin olevan fasisti

Haastattelussa Kelly sanoi, että Trump sopii fasistin määritelmään. Kellyn mukaan Trump myös oli todennut haluavansa Yhdysvaltain armeijan sijaan sellaisia kenraaleja, joita natsi-Saksan johtajalla Adolf Hitlerillä oli.

Trump itse puolustautui syytöksiltä eilen kampanjatilaisuudessaan Atlantassa.

– En ole natsi. Olen natsin vastakohta, Trump sanoi.

Lue myös: Trump: "Sisäiset viholliset on helppo hoitaa armeijalla"

"Ei fasisti, vaan lonkalta ampuva presidenttikandidaatti"

MTV:n Huomenta Suomessa vieraillut Penttilä katsoo, ettei Trump vaikuta fasistilta.

– En usko, että hän on fasisti tai diktaattori. Trump on pikemminkin lonkalta ampuva presidenttikandidaatti, joka puhuu ilman mitään systematiikkaa asiasta kuin toisesta, ja kun näitä poimitaan, kyllähän ne aika kauhealta kuulostavat.

Lue myös: Kamala Harris: On äärimmäisen vaarallista, että Trump vetoaa Hitleriin – "Hän haluaa rajatonta valtaa"

Penttilä ei ole havainnut Trumpilla systemaattista lähestymistapaa, joka hänen mukaansa diktaattoreilla yleensä näyttää olevan.

– Trump on opportunisti, joka poimii sieltä täältä teemoja ja toimii opportunistisesti myös presidenttinä, ja se luo epävarmuutta, Penttilä kommentoi.

Lue myös: Kommentti: Harris pelaa nyt Trumpille fasistikorttia

Arvaamaton diilien tekijä

Kansainvälisen politiikan asiantuntijana toimivan Penttilän mukaan Trumpin presidenttikauden perusteella voi todeta, että hän on arvaamaton, mutta ei "kauhean vaarallinen".

Trump haluaa Penttilän mukaan tehdä diilejä, jotka voivat onnistua tai epäonnistua.

Lue myös: Risto E. J. Penttilä: Venäjä ja Kiina kärkkyvät vallan vaihtumista USA:ssa – "Siinä tulee tilaisuus"

Onnistuessaan Trumpin tekemät diilit voisivat Penttilän arvion mukaan tuoda rauhan sekä Ukrainaan että Lähi-itään, mutta epäonnistuessaan diilit voisivat myös pahentaa tilanteita.

– Jos nämä diilit menisivät huonosti, meillä olisi eskalaatio joka paikassa. Eli Trumpin kohdalla se on upporikasta tai rutiköyhää.

Harrisin kommunistisyytökset perättömiä

Trumpin vastaehdokasta, demokraattien Kamala Harrisia Penttilä sen sijaan kuvailee harmaan eri sävyiksi, joka presidenttinä jatkaisi suurin piirtein samaa linjaa, mitä väistyvä presidentti Joe Biden on noudattanut.

Harrisia puolestaan on syytetty sosialistiksi ja kommunistiksi, mutta Penttilän mukaan syytökset ovat perättömiä.

– Kyllä Harris on talousmielessä amerikkalaisittain katsottuna vasemmalla, se on ilmiselvää, mutta ei se kommunismia ole.

Penttilä katsoo, että sekä Harrisilla että Trumpilla on "vastuuttomat" suunnitelmat Yhdysvaltojen valtion velan hoitamiseen.

– Kummallakaan ei ole mitään käsitystä, miten velka hoidetaan.

Lue myös: Kamala Harris uskoo, että Yhdysvallat on valmis valitsemaan naispresidentin

Miksi Yhdysvalloissa äänestetään juuri tiistaina?

Vaalit voivat ratketa tässä 40 000 asukkaan kaupungissa – ongelmana on, ettei asukkaita kiinnosta Harris eikä Trump

Lisää aiheesta:

Risto E. J. Penttilä: Trumpin puolustusministeriksi valittiin "Fox Newsin Risto E. J. Penttilä"Analyysi: "Nyt riittää", jyrähtivät Trump ja Harris kampanjan yhteenvedoissaan – mutta hyvin eri tavoinTrump puolustautuu: "Olen natsin vastakohta"Kamala Harris uskoo Donald Trumpin olevan fasistiKannattajiaan kadottava Biden lähti Trumpin mutapainiin mukaan: "On suuri ihme, että Biden suostui tähän"Pelottavan iso joukko uskoo edelleen Yhdysvaltain presidentinvaalien vilpillisyyteen – mitä siitä voi seurata?
Yhdysvaltain vaalit 2024Donald TrumpYhdysvallatKamala HarrisRisto EJ PenttiläHuomenta SuomiUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Yhdysvaltain vaalit 2024
  • Eilen16:47
    Verkkokauppa

    Kotimainen verkkokauppa on elpymässä

  • 19.8.05:11
    Ukrainan sota

    Trumpilta hurja Ukraina-vertaus: "Ei enää vaaleja – oi, se olisi hyvä"

  • 31.7.06:21
    Joe Biden

    Salattiinko Joe Bidenin höperehtimistä ja vanhuuden vaivoja kansalta? Ex-avustaja "ei muista"

  • 22.7.08:09
    Joe Biden

    Nyt puhuu Bidenin poika: Lääke pilasi väittelyn Trumpin kanssa – "Hän oli kuin peura ajovaloissa"

  • 22.1.19:06
    Yhdysvallat

    Trumpin DEI-puhdistus alkaa: "Voin ilomielin vahvistaa"