Rikosoikeiden asiantuntija kannattaa lapsiin kohdistuvien seksuaalirikosten rangaistusasteikon koventamista. Asiantuntijan mielestä kansalaisaloite ei kuitenkaan ole sopiva väline rangaistusten saamiselle oikealle tasolle.
Itä-Suomen yliopiston rikos- ja prosessioikeuden professori Matti Tolvanen kannattaa lapsiin kohdistuvien seksuaalirikosten rangaistusten koventamista.
– Oma kantani on se, että kun rikosnimikkeenä on törkeä lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö, pitäisin rangaistuksena olla ehdoton vankeus, ellei tekijä ole alle 18 vuotias, Tolvanen sanoo.
– Jos täysi-ikäinen ihminen syyllistyy rikokseen, jonka rikosnimike on törkeän lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö, silloin olisi ihan perusteltua, että vähimmäisrangaistus olisi kaksi vuotta ehdotonta vankeutta.
Tolvasen muistuttaa, että myös törkeästä raiskauksesta minimi on kaksi vuotta vankeutta. Ehdolliset vankeudet pitäisikin poistaa myös törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä.
– Se todella tarkoittaisi käytännössä sitä, että niistä ei voitaisi ehdollisia vankeusrangaistuksia enää tuomita. Samalla tavalla enää ei voida täysi-ikäiselle syyntakeiselle tuomita ehdollista törkeästä raiskauksesta, koska minimi on kaksi vuotta ehdotonta.
Kansalaisaloite ei oikea tie
Vaikka ajatus on oikea, ei Tolvanen kuitenkaan käyttäisi rangaistusten kiristämiseen kansalaisaloitetta.
