Kymmenien suomalaisten tietojen vetäminen pois medialle annettavilta verotietolistoilta on hallinto-oikeuden professorin Olli Mäenpään mukaan kyseenalaista, kun vuoden alussa voimaan tullutta tietosuojalakia tarkastellaan yksityiskohtaisemmin.
Mäenpää huomauttaa, että uuden tietosuojalain mukaan tällaista tietojen luovuttamista ei pitäisi estää, jos tietoa käytetään journalistisiin tarkoituksiin, kuten verottajan antamia tuloverotietoja käytetään.
Mäenpään mukaan jokaisella on oikeus vastustaa tietojen luovuttamista, mutta kysymys on siitä, milloin viranomainen voi hyväksyä vastustamisen.
Lue myös: Veropäivä on monelle rikkaalle "vuoden raskain päivä", sanoo huipputuloisia tutkinut Anu Kantola – "Toki se on heille raskasta"
"Pyynnön hyväksyminen aika lailla kyseenalaista"
Mäenpää pitää pyyntöjen hyväksymistä ongelmallisena medialle luovutettavien verotietojen kohdalla.
– Jos hyväksymisellä rajoitetaan tiedonvälityksen vapautta, josta verotustietojen julkaisemisessa on perinteisesti ollut kysymys, hakemusten hyväksymisen ei pitäisi olla tietosuojalain mukaan mahdollista, Mäenpää sanoo.
– Tässä tapauksessa pyynnön hyväksyminen on aika lailla kyseenalaista.
Lue myös: Noin sata suurituloisinta suomalaista estää ensi kertaa verotietojensa päätymisen medialle – "Perusteet ovat olleet taloudellisia tai sosiaalisia"
Noin 100 henkilöä pyysi tietojen poistamista
Verohallinto antoi tänä vuonna suomalaisille ensi kertaa mahdollisuuden pyytää verotietojensa poistamista medialle luovutettavista listauksista EU:n yleisen tietosuoja-asetuksen nojalla.