Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Renault valmistautuu jo Daniel Ricciardon lähtöön – Alain Prost: "Kortit eivät ole käsissämme"

Alain Prost ja Daniel Ricciardo ovat jo aloittaneet keskustelut jatkosopimuksesta.
Alain Prost ja Daniel Ricciardo ovat jo aloittaneet keskustelut jatkosopimuksesta.xpbimages.com
Julkaistu 04.05.2020 13:47
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Renault’n F1-tallin neuvonantaja Alain Prost myöntää, ettei tiimillä ole tällä hetkellä edellytyksiä pitää tähtikuljettajaansa Daniel Ricciardoa riveissään kuluvan kauden jälkeen.

Ricciardo teki kesällä 2018 yllätysliikkeen ilmoitettuaan siirrosta Red Bullilta Renault’lle. Ensimmäinen kausi keltaisissa oli odotettuakin vaikeampi, ja toinen vuosi kuluu sarjan alkamista odotellessa.

Australialaisen nimi on ollut esillä Ferrarin mahdolliseksi vaihtoehdoksi, jos tiimi päättää luopua Sebastian Vettelistä, mutta tässä kisassa on mukana myös muun muassa Carlos Sainz.

– Danielilla on sopimus vuoden 2020 loppuun asti, joten hän on vapaa (lähtemään), Prost kommentoi ranskalaiselle Canal Plus -kanavalle.

– Kortit eivät ole käsissämme. Meillä ei ole optiota häneen, F1-legenda jatkaa.

Prostin mukaan osapuolet ovat kuitenkin aloittaneet normaaliin tapaan keskustelut jatkosopimuksesta. Renault pystyy tarvittaessa jättämään korvaajan etsinnän loppuvuoteenkin, mutta vuodella eteenpäin lykätty sääntöuudistus tuskin houkuttelee kovia nimiä ranskalaistalliin vielä vuodeksi 2021.

– Se tarkoittaa, ettei tilanne ole taaskaan ihanteellinen meille, Prost tunnusta.

On toinen asia, mihin Ricciardo tässä tilanteessa menisi. Sääntöjen jäädyttämisen myötä monet tukeutuvat todennäköisesti tuttuihin kuskeihin.

– Max Verstappen on täysin ankkuroitu Red Bullille, joten en näe oikein Danielin menevän sinne, Prost arvelee.

– Meidän kanssamme asiat ovat aika lailla auki, ja joka tapauksessa on selvää, että jollain tavalla Daniel haluaa jatkaa. Hän teki suunnitelman menestyä Renault’n kanssa, ja tällä hetkellä keskustelemme erittäin positiiviseen sävyyn.

Lisää aiheesta:

F1-tallilla kinkkinen pulma: huippulupaus uhkaa lipua muualleF1-tähtikuskia viedään Ferrarille – nyt eteen tuli kinkkinen kysymys Red Bullista: "En sanoisi paluulle ei"Suora Ferrari-kysymys sai Daniel Ricciardon kiemurtelemaan Renault-pomon rinnalla: ”En voi vastata”Ferrari-pomo väläytti jatkoa Sebastian Vettelille – antoi yllättävän lupauksen: "Meillä ei ole ykköskuskia"F1-mestari varoitti jahkailevaa Ricciardoa: "Voit jäädä pian tyhjän päälle – minähän sen tiedän"Red Bull: Sainz jatkaa Toro Rossolla – ainakin Unkarissa
F1RenaultDaniel RicciardoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen13:48
    Portugalin GP

    F1-paluu sinetissä: "Tarjoaa jännitystä ensimmäisestä mutkasta ruutulipulle"

  • ma08:02
    Red Bull

    Red Bullilta lähtenyt pomo lataa skandaaliväitteitä Christian Hornerista – "Likaista peliä"

  • 13.12.09:08
    Aston Martin

    Ralf Schumacher vaatii: Huippulupaus F1-kohukuskin tilalle – "Ansaitsee 1 000 kertaa enemmän"

  • 9.12.16:51
    Red Bull

    Red Bull -pomo lähtee: "Todella surullista"

  • 8.12.12:25
    Red Bull

    Red Bullilla tuulee: Helmut Marko lähtökuopissa? – "Voin vain kiittää häntä"