Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Red Bull haluaa välttää BMW:n 13 vuoden takaisen virheen – F1-mestaruutta haetaan nyt vaikka isolla riskillä

Helmut Marko juhli ensimmäistä kertaa palkintopallilla sitten vuoden 2016.
Helmut Marko juhli ensimmäistä kertaa palkintopallilla sitten vuoden 2016.2021 Getty Images
Julkaistu 28.06.2021 10:44
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

F1-sarjassa komennon tällä kaudella ottanut Red Bull aikoo riskeerata osan tulevan kauden sääntömurroksen iskukyvystään varmistaakseen mestaruuden jo tänä vuonna, sanoo energiajuomayhtiön neuvonantaja Helmut Marko.

LUE MYÖS: Mercedekseltä sokki-ilmoitus – joko Red Bull otti ratkaisevan niskalenkin MM-taistelussa?

Red Bull otti jo neljännen peräkkäisen voittonsa, kun Max Verstappen toi autonsa ykkösenä maaliin tallin kotiradalla Itävallassa. Hollantilainen johtaa kuljettajien MM-sarjassa Lewis Hamiltonia nyt 18 pisteellä. Valmistajien taulukossa Mercedes on jäänyt jo 40 pisteen päähän.

Mercedeksen tallipäällikkö Toto Wolff yllätti ilmoittamalla Steiermarkin GP:n jälkeen, että seitsemänkertainen mestaritiimi suuntaa kehitystyönsä jo ensi vuoden isoon sääntömuutokseen. Wolffin mukaan Mercedeksen tämän kauden auton kehitys on lopetettu.

Red Bull ei kuitenkaan aio tehdä samaa. Talli tuo edelleen uusia aerodynaamisia osia nykyautoonsa. Neuvonantaja Helmut Markon mukaan Red Bull ei aio toistaa historian virheitä, kun mestaruus olisi viimeinkin tarjolla.

– Emme halua tehdä samaa virhettä kuin BMW teki vuonna 2008. (Robert) Kubicalla oli realistinen mahdollisuus voittaa mestaruus, mutta yhtiön bisnessuunnitelma sanoi, että ensi vuoteen piti vaihtaa aikaisessa vaiheessa, Marko kommentoi Auto Motor und Sportin mukaan.

Kubica johti tasaista MM-sarjaa vielä kesäkuun alun Kanadan GP:n voittonsa jälkeen. Valmistajien MM-sarjassa BMW Sauber oli kaksoisvoitolla tuossa kohtaa kautta vain kolme pistettä Ferrarin takana. Sitten tallin suorituksissa tapahtui kesän mittaan romahdus, jonka myötä Kubica valui MM-taistelussaan nelossijalle ja BMW Sauber tallien taistelussa kolmanneksi.

Christian Horner ei täysin usko Toto Wolffin julistukseen

Jokainen nykyautoon käytetty viikko on silti pois ensi kauden muuttuviin sääntöihin valmistautumisesta. Tiimeillä on rakenteilla aivan uusi auto, jonka onnistuminen piirtää suuntaviivat usean vuoden voimasuhteille.

Red Bullin tallipäällikkö Christian Horner ei juuri ole kiinnostunut siitä, mitä Mercedes tekee oman kehitysohjelmansa kanssa.

– Se, mitä Mercedes tekee, on heidän asiansa. Me keskitymme vain itseemme, mutta en jaksa millään uskoa, että he vetäisivät koko loppukauden läpi ilman, että he laittaisivat mitään uusia osia autoonsa.

– Totta kai kyse on tasapainottelusta. Jos tämä vaatii, että me kaikki teemme vähän kovemmin töitä, meidän tiimimme on siihen valmis, Horner vakuuttaa.

F1Red BullMercedesMax VerstappenLewis HamiltonItävallan GPUrheilu
Toimittajan kuva
Antti Rämänen
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Häkellyttävä käänne mestaruustaistossa – Red Bull huolestui "hälyttävästä" tuloksesta: "Jokin on mennyt vikaan"F1:tä riivaa yksi hyvin kiperä piirre – Red Bull -pomolta pöyhkeää puhetta ylivoimaisuudestaValtteri Bottaksen ja Lewis Hamiltonin hapuilu paljasti Red Bull -pomolle Mercedeksen ongelman: "Ottavat riskejä"Mercedekseltä sokki-ilmoitus – joko Red Bull otti ratkaisevan niskalenkin MM-taistelussa?Murskaava Mercedes tekee jo peliliikkeitä kautta 2022 silmällä pitäen: nykyauton kehitystyö lopetettiin ajat sittenRed Bull -pomo lyttää Ferrarin mahdollisuudet, oma talli poikkeuksellisessa tilanteessa – "Meidän vastustajamme on Mercedes"

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke17:47
    Red Bull

    Sergio Perez paljastaa: Teki Red Bullille jättilaskun – "Se toimi"

  • ti18:54
    Sergio Perez

    Sergio Pereziltä kaunistelematonta tekstiä Red Bull -ajoistaan – "Koko F1:n huonoin työpaikka"

  • ti13:48
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottas ajaa Ferrarin F1-autoa Australiassa

  • ma13:50
    Cadillac

    Valtteri Bottakselle tuttu kuski hyppää Cadillacille

  • 1.1.17:19
    Haas

    F1-tiimi uusi logonsa – Toyota ryminällä sisään