Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Ravintoloitsija ampui asiakkaan hätävarjelun liioitteluna – hovioikeus piti tappotuomion ennallaan

Helsingin hovioikeus piti ennallaan lähes kymmenen vuoden vankeusrangaistuksen jutussa, jossa ravintoloitsija ampui asiakkaan 2022 keväällä.
Helsingin hovioikeus piti ennallaan lähes kymmenen vuoden vankeusrangaistuksen jutussa, jossa ravintoloitsija ampui asiakkaan 2022 keväällä.Lehtikuva
Julkaistu 29.06.2023 11:52

MTV UUTISET – STT

Helsingin hovioikeus tuomitsi torstaina hätävarjelun liioitteluna tehdystä taposta ravintoloitsijan, joka ampui asiakkaan Kirkkonummella viime vuoden keväällä.

Uhri oli aiemmin samalla viikolla saanut ravintolaan porttikiellon. Tapahtumailtana uhri oli tullut ravintolaan, ja hänellä ja ravintoloitsijalla oli ollut sanaharkkaa. 

Silminnäkijöiden mukaan mies lähti tulemaan ravintoloitsijaa kohti harppoen, jolloin ravintoloitsija ampui häntä. Luodeista kaksi osui uhria päähän ja yksi oikeaan kylkeen.

Käräjäoikeus tuomitsi miehen taposta. Mies vetosi myös käräjillä hätävarjeluun, mutta käräjäoikeus katsoi, ettei siitä ollut kyse.

Lue myös: Ravintoloitsija ampui porttikiellon saaneen asiakkaan Kirkkonummella – tuomittiin taposta lähes kymmenen vuoden vankeuteen

Ei erityisen vaarallinen hyökkäys

Hovioikeus katsoi, että ravintoloitsijalla oli perusteltu syy olettaa, että mies oli kohdistamassa häneen hyökkäystä. Oikeus piti myös uskottavana, että ravintoloitsija oli pelännyt miestä tämän rikostaustan takia.

Hovioikeus otti kuitenkin huomioon, ettei uhri ollut aseistautunut eikä hän ollut käyttänyt väkivaltaa ketään ravintolassa ollutta kohtaan. Kun vielä huomioitiin, että uhri oli tapahtumahetkellä päihtynyt, oikeus katsoi, ettei hänen hyökkäyksensä objektiivisesti arvioiden ollut erityisen vaarallinen.

Hovioikeuden mukaan miehen hyökkäyksen laatuun nähden tämän ampuminen pienoiskiväärillä oli täysin ylimitoitettua väkivaltaa ja hyökkäys olisi ollut torjuttavissa huomattavasti lievemminkin keinoin. Näin ollen se katsoi ravintoloitsijan syyllistyneen hätävarjelun liioitteluun.

Hovioikeuden mukaan ravintoloitsijan piti ymmärtää, että kun hän ampui uhria lähietäisyydeltä, tämän kuolema oli hänen tekonsa varsin todennäköinen tai jopa varma seuraus. Oikeuden mukaan ravintoloitsijan teon moitittavuutta lisäsi sekin, että ravintolassa oli tekohetkellä useita ihmisiä, joille olisi voinut aiheutua vaaraa.

Näin ollen hovioikeus katsoi, ettei Tuomo Kalervo Heinonsalmelle, 47, käräjäoikeudessa langetettua yhdeksän vuoden ja kahdeksan kuukauden vankeusrangaistusta ollut syytä muuttaa.

RikosAmpumatapauksetVankeustuomioKirkkonummi

Lisää aiheesta:

Vieraan auton kyytiin lähtenyt mies ammuttiin Sipoon St1-asemalla – hovioikeus lievensi tuomiotaJalkaan ammuttu mies kuoli lumihankeen Nakkilassa – käräjäoikeus oli hylännyt ampujan syytteen taposta, hovista tuli 9 vuotta vankeuttaMies ampui toista Pataässän edessä Helsingissä, uhri hoiperteli sisään viimeisillä voimillaan – paikalta paenneelle tekijälle pitkä vankeustuomioAinutlaatuinen oikeusjuttu: WC:ssä istunut nainen sai luodin päähänsä Pietarsaaressa – oliko kyse vahingosta vai jostain karummasta?Mies ampui lapsuudenystäväänsä pistoolilla niskaan – uhri sai neliraajahalvauksenJuhannustappo muuttuikin murhaksi: Rauhanturvaajaveteraani surmattiin julmasti mattoveitsellä asuntonsa vessaan

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • Eilen17:31
    Seinäjoki

    Hovioikeus kovensi yhden rangaistusta Seinäjoen Härmän Häjy -ravintola-ampumisesta

  • Eilen15:17
    Anneli Auer

    Vuosien terapiassa Auerin lapset eivät koskaan maininneet mitään viiltelystä ja "seksiorgioista" – MTV seurasi

  • Eilen11:14
    Liikenneonnettomuudet

    Auto törmäsi lapseen suojatiellä Espoossa

  • Eilen10:08
    Korkein oikeus

    Korkein oikeus ei myöntänyt valituslupaa Vantaan sellimurhajutussa

  • Eilen10:03
    Vasemmistoliitto

    Poliisi ei enää epäile vasemmistonuorten puheenjohtajaa kiihottamisesta kansanryhmää vastaan