Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ravintoloitsija ampui porttikiellon saaneen asiakkaan Kirkkonummella – tuomittiin lähes kymmenen vuoden vankeuteen

Compic-Photos Oy / All Over Press
Julkaistu 29.06.2022 17:11

MTV UUTISET - STT

Länsi-Uudenmaan käräjäoikeus tuomitsi keskiviikkona vankeuteen ravintoloitsijan, joka ampui aiemmin porttikiellon saaneen asiakkaan Kirkkonummella maaliskuun alussa.

Miehen mukaan uhri uhkasi häntä tappamisella, kun tälle ei myyty. Mies sanoi pelänneensä uhria tämän aiemman aggressiivisen käytöksen takia sekä siksi, että hän tiesi tällä olevan aiempaa väkivalta- ja henkirikoshistoriaa.

Kun uhri yritti miehen mukaan syöksyä hänen poikansa ja tämän tyttöystävän päälle, mies otti valmiiksi ladatun pienoiskiväärin ja ampui. Luodeista kaksi osui uhria päähän ja yksi oikeaan kylkeen.

Mies vetosi hätävarjeluun, mutta oikeuden mukaan tilanne ei oikeuttanut aseella ampumista. Uhrin hallusta ei löytynyt minkäänlaista asetta tai astaloa.

Käräjäoikeus tuomitsi 46-vuotiaan miehen taposta, ampuma-aserikoksesta ja huumausainerikoksesta yhteensä yhdeksän vuoden ja kahdeksan kuukauden vankeuteen.  

Lisää aiheesta:

Mies ampui toista Pataässän edessä Helsingissä, uhri hoiperteli sisään viimeisillä voimillaan – paikalta paenneelle tekijälle pitkä vankeustuomioMies ampui toista asiakasta lähietäisyydeltä rintaan helsinkiläisbaari Pataässän edessä – tuomittiin taposta yli kymmenen vuoden vankeuteenÄänentoiston esittely päättyi lyhyeen S-marketin parkkihallissa – melusta suuttunut mies tuli ikkunaan ja painoi piipun ohimolleMustasukkainen mies tunkeutui asuntoon ja uhaksi tappaa haulikolla ravintolaillan päätteeksi – hovioikeus lievensi tuomiota hiemanIkämies ampui serkkuaan kasvoihin haulikolla saunamökissä – yli 70-vuotias murhamies vapauteen ensi vuonnaMustasukkaisuus ravintolaillan aikana yltyi tapon yritykseksi – kuhmolainen haulikkomies murtautui ikkunan kautta toisen miehen asuntoon: "Tämä homma loppuu tähän"
KirkkonummiHenkirikoksetRikos

Tuoreimmat aiheesta

Kirkkonummi
  • 30.7.06:44
    Koirat

    Pariskunnan lepsu koiranpito kostautui järkyttävällä tavalla: Kaksi koiraa lopetettiin, useille muille vammoja

  • 21.7.23:24
    Väkivaltarikokset

    Bussinkuljettajaa yritettiin puukottaa Kirkkonummella

  • 7.7.18:05
    Kadonneet

    Kirkkonummella kadonnut 18-vuotias nainen löytynyt kuolleena

  • 4.7.14:35
    Kadonneet

    18-vuotias tyttö katosi Kirkkonummella – löytyi kuolleena

  • 20.6.15:56
    Pelastuslaitos

    Sup-laudoilla ajelehtineet tytöt käynnistivät suuretsinnät Kirkkonummella – löytyivät vastarannalta