Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Raskaille ajoneuvoille talvirengaspakko – astuu voimaan vuoden alussa

Myös raskaat ajoneuvot tarvitsevat talvirenkaat vuoden alusta lähtien.
Myös raskaat ajoneuvot tarvitsevat talvirenkaat vuoden alusta lähtien.Autonrengasliitto
Julkaistu 22.12.2016 12:30

MTV LIFESTYLE

Valtioneuvoston eilen antaman asetuksen mukaan kalenteriin sidottu talvirengaspakko koskee myös raskasta kalustoa 2.1.2017 alkaen.

Uuden asetuksen mukaan kuorma- ja linja-autossa on käytettävä joulu-, tammi- ja helmikuun aikana vetävillä akseleilla talvirenkaita, joiden kulutuspinnan pääurien syvyys on vähintään viisi millimetriä. Auton muilla akseleilla ja perävaunussa on tällöin käytettävä renkaita, joiden urasyvyys on vähintään 3 millimetriä.

Muutos koskee myös kokonaismassaltaan yli 3,5 tonnin henkilöautoa ja traktoria, jonka rakenteellinen nopeus on yli 60 kilometriä tunnissa.

Rengasalan teknisen foorumin puheenjohtaja Juha Mustakangas pitää uudistusta hyvänä ja näkee vaatimusten olevan lähellä naapurimaiden tasoa.

– Odotimme tiukempaa urasyvyysvaatimusta myös ohjaavien akseleiden renkaille. Selvityksemme mukaan se lisäisi liikenteen turvallisuutta ja sujuvuutta, mutta ei juurikaan toisi lisäkustannuksia raskaalle liikenteelle, Mustakangas kertoo Autonrengasliiton tiedotteessa.

Talvirenkaan määrittely kaipaa täsmennystä

Talvikäyttöön soveltuvan renkaan tyyppihyväksyntää varten on olemassa kaksi eri kategoriaa. Perinteinen M+S-merkintä perustuu renkaan valmistajan omaan näkemykseen siitä, että rengas soveltuu talviolosuhteisiin. Uusi 3PMSF-merkintä (ns. lumihiutalesymboli) löytyy vaativiin talvikeleihin soveltuvista renkaista, jotka ovat läpäisseet E117-säännön mukaisen lumipitotestin.

– Viime vuosina markkinoille on ilmestynyt henkilöauton renkaita, joita myydään talvirenkaina, vaikka niiden tekninen suorituskyky on kesärenkaan tasolla. Esimerkiksi Saksassa talvirenkailta vaaditaan 3PMSF-merkintä tästä talvesta alkaen. Vastaava vaatimus pitäisi pikaisesti ottaa käyttöön myös Suomessa, Mustakangas esittää.


Laajennetaanko talvirengaspakkoa kelien mukaan?

Tieliikennelain kokonaisuudistuksen valmistelujen yhteydessä esillä on ollut kalenteriin sidotun talvirengaspakon muuttaminen keliin sidotuksi talvirenkaiden käyttövelvoitteeksi tai niiden yhdistelmäksi. Koko tieliikennelakipaketti lähtee lähiaikoina laajalle lausuntokierrokselle.

Rengasalan tekninen foorumi kannattaa nykyistä kalenteriin sidottua talvirengaspakkoa, jonka lisäksi talvirenkaita pitäisi käyttää talvikelin vallitessa jo lokakuussa.

– Nykyisellä kalenteriin sidotulla talvirengaspakolla varmistetaan liikenneturvallisuus ja liikenteen sujuvuus talvikauden vaikeissa ja nopeastikin muuttuvissa ajo-olosuhteissa, Mustakangas perustelee.

Mustakangas edustaa Autonrengasliittoa Rengasalan teknisellä foorumilla, johon kuuluu lisäksi useita rengasvalmistajia.

Lähde: Autonrengasliitto

***

0:14Mersukuski kääntyi törkeästi eteen – kolari vain senttien päässä

Lisää aiheesta:

Traficom luomassa määritelmän hyväksyttävälle talvirenkaalle – vakuutusyhtiö: "Odotamme johtopäätöksiä mielenkiinnolla"Rengasruletti menee uusiksi – ensi syksynä monella autoilijalla voi olla sormi suussaUusi laki pian voimaan: Talvirengasrulettiin perusteellisia muutoksia – tätä se tarkoittaa tavalliselle autoilijalleTalvirengaskausi lähestyy – Michelin tähtää kärkeen ennätyksellisellä nastamäärälläTalvirengaspakko saattaa poistua – autoilijalle suurempi vastuuKuorma-autoille, busseille ja traktoreille valmistellaan talvirengaspakkoa
Raskas liikenneLiikenneturvallisuusAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Raskas liikenne
  • 21.11.19:38
    Varkaudet

    Rekkamiehen törkeä pimeäbisnes: Teki puolella miljoonalla eurolla hit and run -keikkoja Suomeen

  • 14.10.20:45
    Liikenne

    Uhkaava vaaratilanne Helsingissä: Rekka suhahti suojatien yli kuin giljotiini

  • 14.10.15:56
    Tasoristeysonnettomuudet

    Roska-auto ajoi junan eteen – vakavasti loukkaantuneelle kuskille tuomio

  • 12.10.06:46
    Liikenne

    Timo nukkuu autossaan makoisasti – tällainen on rekkakuskin liikkuva konttori

  • 3.10.14:26
    Liikenneturvallisuus

    Olet kuljettajalle täysin näkymätön näissä paikoissa – tunnetko kuorma-auton kuolleet kulmat?