Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Rantasalmella jälleen vakava veneturma – kaksi venettä törmäsi toisiinsa, 14 pelastautui rantakiville

Haukivesi
Haukivesi
Julkaistu 24.06.2018 07:17(Päivitetty 24.06.2018 10:17)
Toimittajan kuva

Jarno Miettinen

jarno.miettinen@mtv.fi

Kaksi venettä törmäsi toisiinsa Rantasalmella Etelä-Savossa varhain tänä aamuna.

Turma sattui Haukivedellä Linnansaaren eteläpuolella. Pelastuslaitoksen mukaan veneissä oli yhteensä 14 henkilöä.

Kaikki pääsivät omin avuin lähistöllä olevan pienen Kortesaaren edustalla oleville rantakiville.

Pelastuslaitos saapui paikalle kahdella veneellä. Poliisin mukaan kaksi turmassa ollutta loukkaantui ja heidät kuljetettiin sairaalahoitoon. Heidän vammojensa vakavuudesta ei vielä ole tietoa. Aiempien tietojen mukaan useita olisi loukkaantunut.

Vene ajoi toisen perään

Poliisin mukaan peräkkäin ajaneet moottoriveneet törmäsivät toisiinsa sen jälkeen, kun edellä ajaneen veneen vauhti hidastui ilmeisesti moottorivian takia. Veneillä oli alunperin etäisyyttä jonkun verran, mutta perässäajanut vene ei onnistunut hidastamaan vauhtiaan. Edellä kulkeneessa veneessä oli kahdeksan ihmistä ja taaempana kulkeneessa kuusi ihmistä.

Poliisi tutkii tapausta vesiliikennejuopumuksena ja liikenneturvallisuuden vaarantamisena. Peräänajanutta venettä kuljetti 1990-luvulla syntynyt mies, joka puhalsi alkometriin promillen lukeman. Poliisi on tehnyt hänelle myös verikokeen tarkemman alkoholitason selvittämiseksi.

Onnettomuusveneiden moottoreiden teho ei ole vielä poliisin tiedossa.

Kyseessä on jo toinen veneturma Rantasalmella tämän juhannuksen aikana. Juhannusaattona vene upposi Rantasalmella ja 13 ihmistä joutui veden varaan.

Lisää aiheesta:

Nuori nainen loukkaantui vakavasti karilleajossa Lohjalla, vene kääntyi turmassa ylösalaisinKonneveden lähellä rytisi jälleen: auto kierähti katon kautta ympäri ja lensi järveen – autoa kuljettanut iäkäs nainen pelastettiin vedestäMies kuoli veneen kaaduttua Liperissä – ulkopuoliset pelastivat toisen veneilijänVene törmäsi tolppaan Joensuussa - yksi kuoli 66-vuotiaat miehet karauttivat moottoriveneellä rantakalliolle LappeenrannassaPoliisi jatkaa Rautalammin venetörmäyksen selvittämistä – menehtynyt jumittui pinnan alle
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 19:22
    Politiikka

    Valtio pohtii Veikkauksen listaamista pörssiin: "On pyörinyt nimenä mukana"

  • 19:03
    Sää

    Markus Mäntykannas kommentoi kylmää käännettä: Suomi jakautuu kahtia

  • 14:18
    Sää

    Harmautta et pääse pakoon: Joonas Koskela kertoo, miten sateinen syyssää koettelee Suomea

  • 13:58
    Kuolemantapaukset

    Tämä tiedetään Joroisten räjähdyksestä nyt: Ei viitteitä räjähdeaineista

  • 12:05
    Tulipalot

    Omakotitalo roihusi Simossa: Raunioista löytynyt ruumis