Australiassa on jouduttu lopettamaan osa jo kertaalleen rannalta pelastetuista valaista. Syynä on se, että osa veteen saaduista eläimistä ei ole palannut merelle, vaan ne ovat ajautuneet takaisin rannalle.
Kertaalleen pelastettuja valaita on jouduttu lopettamaan ainakin neljä. Kaikkiaan niitä on pelastettu lähes 90.
Tasmanian saaren länsiosassa sijaitsevan Macquarie Harbourin lahteen on ajautunut yhteensä noin 470 valasta. Valaista on kuollut jo kaikkiaan ainakin 380.
– Meillä on vielä muutamia elossa olevia eläimiä, jotka ovat mielestämme elinkelpoisia, sanoi Tasmanian puistoista ja villieläimistä vastaava manageri Nic Deka uutistoimisto AFP:lle.
Päiviä kestäneeseen valaiden pelastusoperaatioon on osallistunut noin 60 ihmisen joukko ammattilaisia ja vapaaehtoisia. Pelastajat joutuvat seuraavaksi myös pohtimaan, mitä tehdään lähes 400 kuolleen valaan jäännöksille.
– Suosisimme mieluiten niiden hävittämistä mereen. Käymme yhä keskusteluita asiantuntijoiden kanssa siitä, minne ne voidaan jättää, Deka sanoi.
"Se on tunteellista"
Macquarie Harbouriin ajautuneet valaat ovat lajiltaan pallopäävalaita. Ne ovat luonteeltaan hyvin sosiaalisia, joten pelastetut valaat täytyy viedä riittävän kauas muusta parvesta, jotta ne eivät palaisi rantautumispaikalle, Guardian Australia kirjoittaa.
