Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Rallin MM-sarjan mestaritiimi menetti Ogierin – vetäytyykö talli kokonaan WRC-luokasta?

Sebastien Ogier jätti Fordin, mikä saattaa koitua tallin kohtaloksi MM-sarjassa.
Sebastien Ogier jätti Fordin, mikä saattaa koitua tallin kohtaloksi MM-sarjassa. imago/HochZwei/ All Over Press
Julkaistu 04.10.2018 13:06
Toimittajan kuva

Toni Heinonen

M-Sport Fordin tallipäällikkö Malcolm Wilsonilla ei ole täyttä varmuutta siitä, jatkaako viime vuoden mestaritalli rallin MM-sarjan ykkösluokassa kaudella 2019.

Videolla kooste Turkin MM-rallista. 

Wilsonin johtama tiimi yritti pitää viisinkertaisen maailmanmestarin Sebastien Ogierin miehistössään, mutta ranskalainen päätti siirtyä Citroenille ensi kaudesta lähtien. Se oli kova kolaus M-Sportille, joka ei ole puhdas tehdastiimi.

– Ymmärrän Ogierin aseman tähän asiaan. Hänelle on hienoa päättää ura Citroenilla. Hänellä on mahdollisuus voittaa mestaruus uudessa tallissa. Olemme tietenkin pettyneitä, kun hän lähtee, mutta sellaista elämä on välillä, Wilson sanoi Walesin MM-rallin aattona.

– Emme missään vaiheessa luovuttaneet sopimusneuvotteluissa, mutta emme pystyneet tekemään sitä, mitä olisi vaadittu, Wilson lisäsi.

LUE MYÖS: Ohjaaminen unohtui – Viron rallikunkku täräytti suoraan ojaan testierikoiskokeella

Ogierin lähtö M-Sportilta pistää tallin tukalaan tilanteeseen. Jopa niin tukalaan, että Wilsonin mukaan tiimin pysyminen WRC-luokassa on vaakalaudalla. Tämä on huono uutinen suomalaiskuljettaja , jolla on M-Sportin kanssa sopimus tulevasta kaudesta.

Teemu Suniselle

– Juuri nyt en tiedä edes sitä, mitä tulevaisuudessa tapahtuu - olemmeko mukana WRC:ssä ja ketkä ajavat tallissamme. En pysty päättämään niistä asioista tällä hetkellä, Wilson totesi.

– Olemme todistaneet, että pystymme kilpailemaan isoja tehdastalleja vastaan. Mutta rehellisesti sanottuna tiimin pyörittämiseen tarvitaan rahoitusta. Minun pitää ennen kaikkea huolehtia liiketoiminnastamme, se on tärkein asia. Meillä on ollut kaksi kaupallisesti vaikeaa vuotta. Haluaisin tallimme pysyvän WRC:ssä, mutta tällä hetkellä arvioimme koko tilannetta.

Ogier siirtyi M-Sportille kaudeksi 2017 ja toi tiimiin mukanaan Red Bullin sponsorituen. Huhujen mukaan Ogier on viemässä Red Bullin sponsorirahat Citroenille ensi kaudeksi.

– En osaa sanoa siitä vielä mitään, Wilson kommentoi lyhyesti.

Wilson ei osannut sanoa, milloin hän tekee päätöksen tallinsa tulevaisuudesta.

– Nyt keskitymme vain tämän kauden kolmeen viimeiseen osakilpailuun.

Lisää aiheesta:

MM-rallipomo lausui taas vakavan varoituksen – hurja arvio tulevastaLähteekö Ott Tänak tiimistään? Tallipomo vihjaa b-suunnitelmastaMM-rallitallin pomo myöntää suoraan: haussa iso kala kuskimarkkinoilta – "Aiemminkin on tehty viime hetken päätöksiä"Hurjien huhujen kohteena oleva Ott Tänak astui nyt esiin: "Tilanne on melko selvä"WRC-tallipomolta vahva vihjaus huippukuskin lähdöstä Toyotalle – "Se olisi iso menetys tiimille"WRC-tallin johtaja sysää paineita Suniselle ja Evansille – vihjaili jo kovan luokan kuskihankinnalla
RalliUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • Eilen19:47
    MM-ralli

    Esapekka Lappi kommentoi Kalle Rovanperän lähtöä – MM-sarjalle rajusti rapaa

  • Eilen12:41
    MM-ralli

    Sami Pajarin rallitulevaisuuden yllä kysymysmerkkejä – "Hassulta tuntuisi"

  • ke12:58
    MM-ralli

    Supersiirto viritteillä! Lähde: Ott Tänak ja Jari-Matti Latvala keskustelleet

  • ti13:17
    MM-ralli

    Lähde: MM-ralli ison uutisen äärellä – "Viimeinen puuttuva pala"

  • ti10:47
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä mielissään Juha Kankkusen linjauksesta