Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Lähteekö Ott Tänak tiimistään? Tallipomo vihjaa b-suunnitelmasta

2023 Qian Jun/MB Media
Julkaistu 23.08.2023 10:58
Toimittajan kuva

Toni Heinonen

Ott Tänakin kausi M-Sportin Ford Puma Rally1 -auton ratissa ei ole mennyt täysin nappiin.

Tänak juhli voittoa kauden toisessa kilpailussa Ruotsissa ja johti jopa MM-sarjaa talvirallin jälkeen. Mutta sen jälkeen virolainen on kärsinyt useamman takaiskun.

M-Sportilla ja viime kauden jälkeen Hyundailta lähteneellä Tänakilla oli suuret odotukset ennen Viron ja Suomen nopeita sorakisoja. Mutta kuinkas kävikään?

LUE MYÖS: Craig Breenin kunniaksi tekeillä erityinen kisa – ensimmäinen MM-rallitähti ilmoittautui heti mukaan

Virossa Tänakin kotikisa meni pieleen jo ennen ensimmäistä erikoiskoetta, kun Ford Puman moottori petti. Autoon jouduttiin vaihtamaan uusi moottori testierikoiskokeen jälkeen, mikä toi Tänakille viiden minuutin aikarangaistuksen. Tänak pyristeli kisassa pisteille, mutta kahdeksas sija oli valtava pettymys.

Pettymyksen tuotti myös Suomen MM-ralli. Irtokivi tuhosi Tänakin kisan ensimmäisenä kunnon kisapäivänä, ja vuoden 2019 maailmanmestari joutui jättämään rallin kokonaan kesken. Tuloksena pyöreät nolla pistettä.

M-Sport päätti sijoittaa tänä vuonna Tänakiin, jotta tallilla olisi mahdollisuudet taistella kuljettajien maailmanmestaruudesta. Viron ja Suomen synkät tapahtumat todennäköisesti murskasivat brittitiimin ja virolaistähden toiveet tittelistä.

Tämä on nostanut esiin spekulaatiota siitä, että Tänak voisi jättää tallin kauden lopussa, jolloin myös hänen sopimuksensa umpeutuu. Tallipäällikkö Richard Millener myöntää suoraan, että lähtöasetelmat jatkoneuvotteluille ovat kaikkea muuta kuin helpot.

– On aina vaikeaa löytää budjettia huippukuljettajaa varten. Tänak on yksi sarjan parhaista kuljettajista, joten ei ole helppoa pitää häntä. Mutta haluamme pitää hänet, Millener alleviivaa MTV Urheilulle.

Jos M-Sport ei saa pidettyä Tänakia, talli joutuisi ottamaan askeleen taaksepäin.

– Aina on olemassa B-suunnitelma. Tässä tapauksessa se tarkoittaisi todennäköisesti siirtymistä takaisin nuorempaan kuljettajakokoonpanoon. En realistisesti näe, että muut huippukuljettajat vaihtaisivat tallia. sillä heillä ei ole syytä siihen, Millener toteaa.

– Se on tietenkin aina mukavaa, jos tallissa on huippukaliiberin kuljettaja. Mutta se tuo meille omat haasteemme budjetin suhteen. M-Sportilla on aina vuoden lopussa samat keskustelut, että mistä löydämme budjetin. Näiden asioiden parissa meillä riittää töitä seuraavien kuukausien aikana.

LUE MYÖS: Toyota joutumassa ongelmiin rallin kiharaisessa kuskiruletissa? Asiantuntijalla vahva usko supersiirron toteutumiseen – "Joutuvat ottamaan jonkun villin kortin"

M-Sport teki täksi vuodeksi ison luokan taloudellisen satsauksen Tänakiin. Millener painottaa, että tiimin ensisijaisena tavoitteena on, että Tänak ajaisi Fordilla myös kaudella 2024. Toinen juttu on se, haluaako Tänak jatkaa autolla, joka ei ole tällä kaudella ollut sarjan kilpailukykyisin.

– En tiedä, voisiko hän siirtyä johonkin toiseen talliin, Millener sanoo.

Lisää aiheesta:

Ott Tänakin lähtöön valmistauduttava – rallipomo väläyttää jopa suomalaiskorvaajaa: "Kunhan mukana on kaksi autoa"MM-rallissa jysähti isoja uutisia – tallipomolta täysin päinvastaista puhetta kuljettajastaanOnko tämä todellakin Ott Tänakin uusi osoite? ”Realistisesti arvioituna hän on kallis vaihtoehto”Sekoittaako Ott Tänak Jari-Matti Latvalan suunnitelmat? Suomalaispomon toiveet voidaan jyrätäHurjien huhujen kohteena oleva Ott Tänak astui nyt esiin: "Tilanne on melko selvä"Tommi Mäkinen arvioi: kaksi pettymystä johti Ott Tänakin lähtöön – "Paperit olivat allekirjoitusta vaille valmiina"
MM-ralliOtt TänakRalliUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • 12:41
    Sami Pajari

    Sami Pajarin rallitulevaisuuden yllä kysymysmerkkejä – "Hassulta tuntuisi"

  • ke12:58
    Ott Tänak

    Supersiirto viritteillä! Lähde: Ott Tänak ja Jari-Matti Latvala keskustelleet

  • ti13:17
    Ralli

    Lähde: MM-ralli ison uutisen äärellä – "Viimeinen puuttuva pala"

  • ti10:47
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperä mielissään Juha Kankkusen linjauksesta

  • ti06:55
    Hyundai

    Jättitalli rämpii karmealla tavalla – asiantuntijalta lohduton näkemys: "Enpä usko, että ruvetaan"