Asunto- ja viestintäministeri Pia Viitanen totesi tänään sisäilmastoseminaarin avauspuheenvuorossaan, että rakennustyömaiden kosteudenhallintaa säädellään jatkossa asetuksella.
– Ympäristöministeriö, kuntien rakennusvalvonnat ja nyt viimeksi eduskunta kirjelmässään ovat kiinnittäneet huomiota rakennustyömaiden kosteudenhallintaan sekä sää- ja olosuhdesuojaukseen. On käsittämätöntä, että vieläkään tätä asiaa ei ole rakentamisessa saatu kuntoon kaikesta saatavilla olevasta tiedosta huolimatta. Suojausten poisjättämistä ei voi perustella edes kustannuksilla, koska yleisesti tiedetään että kustannukset alenevat lyhentyneinä työmaa-aikoina.
– Nyt kun rakentamismääräyksiä ympäristöministeriössä uusitaan, olen linjannut, että rakennustöissä edellytetään jatkossa aina sää- ja olosuhdesuojausta. Asiaan liittyvä asetusluonnos on tarkoitus saada lausunnolle vielä vuoden loppupuolella, ministeri totesi.
Ministeri painotti puheessaan myös koululaisten, opettajien ja koulun muun henkilökunnan oikeutta työskennellä terveissä tiloissa.
– Ongelmiin pitää puuttua ajoissa ja huolellisesti. Kun oppilaat, opettajat tai muut koulun työntekijät alkavat valittaa sisäilmasta ja kokevat saavansa siitä oireita, on oirekartoitus ja yleensä sitä seuraava rakennuksen kuntotutkimus tehtävä perinpohjaisesti. Selvityksessä on tärkeää käyttää ammattitaitoisia tekijöitä eikä tinkiä selvityksen perusteellisuudesta. Tinkiminen on usein johtanut vääriin tai liian vähäisiin korjauksiin.
Ministeri totesi, että kuntotutkijoina on syytä käyttää vain päteviä ammattilaisia kuten rakennus-terveysasiantuntijoita, ja myös itse korjaustyömaan työnjohdolta ja työmaan valvojilta tulisi edellyttää kosteusvaurioiden ja sisäilmaongelmien ymmärtämistä.
Lähde: Ympäristöministeriö
(MTV LIFESTYLE)
Uusimmat
-
21:32
Jesse Lingard jatkoi loistovirettään Valioliigassa – Man Unitedin takaa-ajo tuotti tulosta
-
21:18
Ida Hulkko täräytti SE:llä maailmantilaston 6:nneksi – "Tuli yllätyksenä"
-
21:15
Vanhempi mies putosi aallonmurtajalta mereen Kotkassa – sivullisten nopea toiminta pelasti tilanteen
-
21:01
Tinze Twerkers -tanssiryhmän esitys sai suitsutusta osakseen – Ernest Lawson: "Toivon, että tyttäreni saavat tuollaisen itsevarmuuden"
-
20:59
Tässä on Talent Suomi -voittaja 2021!
-
20:53
Talent-finalisti Julius Rantalan herkkyys ja lahjakkuus valloittaa: "Sinun iloisuus on todella tarttuvaa"
-
20:53
Jälleen sosiaalisen median tietovuoto: Kovassa nosteessa olevaan hittisovellukseen heti tietomurto
-
20:52
Lintujen kevätmuutto vauhdittumassa – harrastajien vuoden kohokohta käsillä
-
20:50
Tutkimus antaa aivan uuden merkityksen "myrkyllisille ihmisille" – todellisuutta tulevaisuudessa?
-
20:40
Aleksandren, 13, esitys hurmasi jälleen – yksi tuomareista latasi suorat sanat: "Toivon, että voitat tänä iltana"
-
20:39
Jumppapirkot eli Kangoo Power Team sai tuomareiden energiat kattoon: "Minulta paloi tosi paljon kaloreita teitä katsoessa"
-
20:20
Yhden miehen bändin perustanut Jouko herkistyi lavalla äänestäjien tuesta: "Tämä on elämäntyöpalkinto"
-
20:19
Tanssiryhmä Unathletic Monkeys pisti parastaan finaalissa – Jorma Uotinen hehkuttaa: "Voisin veikata teille vaikka voittoa"
-
20:19
Tältä näyttää alkuviikon sää: Etelään virtaa lämmintä ilmaa ja vesisateita – maan keskiosissa lumisateet voivat haitata liikennettä
-
19:59
Tekninen vika teki Sirkus Bravuurin esityksestä vaarallisen – ryhmä sai mahdollisuuden esiintyä toisen kerran
-
19:53
Sami Vatanen siirtolistalle NHL:ssä!
-
19:51
Onko seksi tylsää rutiinia? Asiantuntija vinkkaa, miten himot heräävät uudella tavalla: "Voi olla paras idea, jonka olette ikinä saaneet"
-
19:37
Pääministeri Sanna Marin uskoo, että keskusta pysyy hallituksessa
-
19:32
Valtteri Bottas ja Tiffany-rakas poseeraavat veikeässä yhteiskuvassa: "Nautin harvinaisesta viikonlopusta"
-
19:30
F1:stä unelmoiva Ferrari-lupaus Luka Nurmi, 16, löi Monzassa heti hurjat näytöt ja voitti – "Ei ole varmaan koskaan jännittänyt noin paljon"
-
Lataa lisää