Pohjois-Kalifornian Arcatassa tapahtunut nuoren naisen pidätys oli sen verran raju, että se on houkutellut runsasta huomiota sosiaalisessa mediassa.
Poliisi pysäytti liikenteessä olleen auton nähtyään matkustajan seisovan avoinna olevasta kattoikkunasta. Pidätetyksi joutui kuitenkin auton toinen matkustaja, Samantha Alonso Luna.
Poliisin ja Lunan välille nimittäin syntyi sanaharkkaa, kun poliisi syytti Lunaa siitä, että tämä olisi antanut väärät henkilöllisyystiedot.
Lunan henkilöllisyystodistuksessa luki poliisin mukaan eri nimi kuin se, jonka Luna tälle kertoi.
Poliisi veti nuoren naisen autosta väkisin
Kun Luna kyseenalaisti poliisin tavan puhua hänelle, poliisi varoitti pidätyksellä. Syiksi hän ilmoitti muun muassa päihtyneenä olon julkisella paikalla ja väärien henkilöllisyystietojen ilmoittamisen.
Poliisi pyysi Lunaa poistumaan autosta, mihin Luna ei suostunut. Tämän jälkeen poliisi veti Lunan autosta väkisin.
Tässä kohtaa Luna huusi autossa olevalle ystävälleen "kuvaa tämä, kuvaa tämä!".
Ystävä oli askeleen edellä ja oli alkanut kuvata tapahtumaa jo aiemmin.
"Kattoikkunasta roikkuminen ei ole turvallista"
Videon levittyä Facebookissa Arcatassa sijaitsevan Humboldtin julkisen yliopiston poliisipäällikkö Donn Peterson joutui selittämään tapahtunutta julkisesti.
