Lauantain monin paikoin kauniit ulkoilukelit vaihtuvat sunnuntaina kertaheitolla, kertoo meteorologi Miina Manninen MTV Uutiset Livessä.
– Virtaus on kääntymässä ja voi sanoa, että saapumassa on raju lumimyräkkä. Se levittäytyy huomisaamuksi maan etelä- ja keskiosiin ja iltapäivällä pohjoiseen. Kulkee koko maan ylitse ja lunta tulee paikoittain hyvin sakeasti, Manninen ennustaa.
– Sateet alkanevat ensi yönä lumena tai märkänä lumena. Ihan rannikolla voi tulla melkein ihan mitä tahansa. Mitä lähempänä rannikkoa ollaan, sitä märempää sade on, Manninen jatkaa.
Valmistaudu Linnan juhliin ja seuraa juhlahumua erikoislähetyksissä
Klo 17–19 Valmiina Linnan juhliin -erikoislähetys Katri Utulan ja Katja Lintusen juontamana.
Klo 19–22 Juhlatunnelmaa ja mielenkiintoisia vieraita suorana Presidentinlinnasta.
Lähetyksiä voi seurata suorana MTV Uutisten verkkosivuilla ja Katsomossa itsenäisyyspäivänä 6. joulukuuta.
Eniten sadetta, oli sen muoto sitten mikä tahansa, on kertymässä länsirannikolle Vaasasta Turkuun. Jos sade tulee maahan asti lumena, voi sitä olla luvassa kymmenenkin senttiä.
– Jos se on lunta, niin se on hyvin märkää lunta, joten siellä on hullu loskakeli, Manninen arvioi.


