Suomea lähestyy viikonlopun aikana lumimyräkkä, joka tupruttaa jopa yli 20 senttiä uutta lunta maan etelä- ja keskiosiin.
Jo huomisen aikana maan länsi- ja eteläosien yli liikkuu joitakin lumisateita, mutta pahin lumimyräkkä on vielä edessä sunnuntain aikana.
Lue myös: Siljan kirjastoreissu tyssäsi massiivisiin lumihankiin, viisi riuskaa miestä tarvittiin apuun – "Tämä keli suututtaa ja naurattaa samaan aikaan!"
– Lauantain ja sunnuntain vastaisena yönä etelästä saapuu todella ärhäkkä lumimyräkkä, kertoo MTV Uutisten meteorologi Miina Manninen.
– Sunnuntaiaamuun mennessä etelärannikolle voi sataa 15 senttiä uutta lunta, ja sadealue leviää nopeasti maan etelä- ja keskiosiin.
Sadealue nousee sunnuntain aikana Oulun korkeudelle ja Etelä-Lappiin.
Lumisateet muuttuvat rännäksi ja jopa vedeksi
Tilannetta pahentaa se, että sadealue tuo mukanaan lämmintä ilmaa, joten etelärannikolla sataa sunnuntaina myös räntää ja jopa vettä.

