Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Raju jalkapalloraivo Ruotsissa – päävalmentajalle vaaditaan potkuja: "En aio erota"

Ruotsin päävalmentaja Jon Dahl Tomasson on kovan kritiikin kohteena.
Ruotsin päävalmentaja Jon Dahl Tomasson on kovan kritiikin kohteena.
Julkaistu 14.10.2025 10:29
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

@RikuHellanto

Ruotsin jalkapallomaajoukkueen päävalmentaja Jon Dahl Tomasson on joutunut kovan kritiikin keskelle.

Tanskalaislegenda hyppäsi Ruotsin päävalmentajaksi helmikuussa 2024. Hänestä tuli tuolloin Ruotsin maajoukkuehistorian ensimmäinen ulkomaalainen päävalmentaja.

Reilut puolitoista vuotta nimityksensä jälkeen Tomasson on ajautunut Ruotsissa hankalaan tilanteeseen. Ruotsi on esiintynyt käynnissä olevissa MM-karsinnoissa surkeasti ja kerännyt tähän mennessä vain yhden pisteen, mikä oikeuttaa karsintalohkon jumbosijaan

Lue myös: Katastrofi syvenee! Ruotsi hävisi taas nolosti MM-karsinnoissa

Karmivat otteet saivat jatkoa maanantaina, kun Ruotsi hävisi Kosovolle kotikentällään maalein 0–1.

Tappio oli ruotsalaisille liikaa ja nyt Tomassonille vaaditaan raivoisasti potkuja. Tanskalaisluotsi ei itse aio väistyä pestistään vaikeasta jaksosta huolimatta.

– Minulla on sopimus ja MM-karsinnat ovat kesken. Kannattajilla on oikeus olla kriittisiä. Tämä on usein mustavalkoista, mutta minä en aio erota, Tomasson paaluttaa Expressenille.

– MM-karsinnat ovat alkaneet kamalasti. Emme ole tarpeeksi hyviä, mutta pystymme kääntämään kurssin, Tomasson vakuuttaa.

Tomasson huomauttaa, että tällä hetkellä koko joukkue suoriutuu huonosti. Ei vain päävalmentaja.

– Tällä hetkellä kukaan ei ole tarpeeksi hyvä, koska emme voita pelejä. Meidän on oltava tuloksellisestikin parempia, eikä pelkästään minun. Tällä hetkellä kukaan ei tee töitään hyvin.

Lue myös: Jalkapallon pikkuvaltio teki historiallisen tempun

Aftonbladetin tietojen mukaan useat Ruotsin jalkapalloliitossa työskentelevät ihmiset haluavat antaa Tomassonille potkut. Lehden mukaan monet asiat viittaava tällä hetkellä siihen, että Tomasson saisi potkut muutaman päivän sisällä. 

Se olisi ensimmäinen kerta, kun Ruotsin päävalmentaja saa potkut kesken sopimuskautensa.

Ruotsin jalkapalloliiton puheenjohtaja Kim Kallström haluaa tutkia rauhassa syitä Ruotsin surkealle vireelle. Kallström vakuuttaa, ettei Ruotsin jalkapalloliitto ole kartoittanut mahdollista korvaajaa Tomassonille.

– Emme ole olleet yhteydessä yhteenkään valmentajaan tai puhuneet kenenkään valmentajan edustajille, Kallström sanoo Expressenille.

Lisää aiheesta:

Mixu Paatelaiselta painavaa puhetta Markku Kanervan asemasta: "Lokaa niskaan"Ruotsi tyrmättiin: Fanit hylkäsivät kotijoukkueen kesken EM-karsintaottelun – "Se on ohi"Mikko Mannerilta alistunut puheenvuoro – suomalaisvalmentajan asenteelle täystyrmäys: "Aika riisua uhrin viitta"Venäjän päävalmentajalta kovia syytöksiä ruotsalaisille: "Minä tiedän sen"Tre Kronorilla on nyt valtava dilemma – saako MM-fiaskon luotsannut valmentaja kenkää? "Ei ole ketään saatavilla"Saksan maajoukkueen suuret ongelmat jatkuvat – "Meitä kohdellaan kuin amatöörejä"
MM-karsinnatJalkapalloUrheiluHuuhkajat

Tuoreimmat aiheesta

MM-karsinnat
  • Eilen21:52
    MM-jalkapallo

    Jalkapallon pikkuvaltio teki historiallisen tempun

  • 12.10.22:06
    Jalkapallo

    Färsaaret jysäytti jättiyllätyksen MM-karsinnoissa

  • 12.10.20:42
    Huuhkajat

    Hollanti antoi Huuhkajille selkäsaunan

  • 11.10.07:38
    Jalkapallo

    Jättefiasko! Ruotsin MM-painajaiselle jatkoa – buuattiin ulos stadionilta

  • 10.10.09:34
    Huuhkajat

    Suomen maalitykki on häkeltynyt Huuhkajat-nuorukaisista – "Olen tosi vaikuttunut"